Д-р Малина Топчийска за амблиопията при деца: По-добре един преглед повече, отколкото един пропуснат!
Сн.: LexMedica News
С д-р Топчийска разговаряме за амблиопия или т. нар. „мързеливо око”, специално за LexMedica News.
– Що е то амблиопия? Особености, причини?
– Преди да започнем разговора за амблиопия, трябва да сме наясно, че окото като орган завършва почти изцяло развитието си още вътреутробно, но зрението като функция на окото е процес, който продължава и се развива в ранните детски години и приключва около 9-тата година на детето (според някои източници е възможно и до 12-тата година).
Амблиопията в повечето случаи засяга едното око, рядко е двустранна и е сравнително често срещана, макар и в различна степен. Тя се проявява в резултат от други заболявания от разнороден характер и се наблюдава още при децата, като когато остане нелекувана се превръща в един сериозен личен и социален проблем.
Най-често срещаните заболявания, предизвикващи проявата на „мързеливо око” са страбизмът (кривогледството), различните рефрактивни аномалии, които остават неуточнени и нелекувани, катарактата в детска възраст, роговични заболявания и травми, птоза на клепача и всички други заболявания водещи до изпращането на неясни образи от едното око към мозъка.
Както знаем човек гледа с очите, но вижда с мозъка. Когато в ранна детска възраст, по една или друга причина, образите изпращани до мозъка от едното око са по-неясни отколкото от другото, фузия на образите не може да настъпи. Зрителният център „не търпи” неясни или двойни образи и съответно „изключва” по-слабото око.
– Нека да кажем нещо повече за кривогледството, още повече, че то има връзка амблиопията.
– Както казах една от най-често срещаните причини за амблиопия е кривогледството. То може да бъде вродено или по-късно придобито, но винаги е забележимо и родителите на тези деца незабавно се обръщат към специалистите офталмолози. Страбизмът може да се лекува както плеоптично – със закриване на здравото око, за да се стимулира работата на отклоненото, така и с оптична корекция, когато има рефрактивни нарушения или с медикаментозна пенализация, когато здравото око се циклоплегира, за да се влоши зрението му и да се стимулира слабото око. Всички тези методи следват определена стриктна схема, т. като при неправомерното закриване на зрящото око, което също е в развитие, може да се стигне до ятрогенна амблиопия („мързеливо око”, причинено от самото лечение). Естествено някои форми на страбизъм се лекуват и оперативно, но лечението за амблиопия започва често още преди операцията.
– Други причини?
– Друга причина за това заболяване са рефрактивните грешки (миопия, хиперметропия, астигматизъм). Те са по-трудни за диагностициране, т.като не са съпътствани от болка, няма видими отклонения от нормата, а децата почти никога не се оплакват. Родителите често са спокойни, че всичко е наред, до момента в който при случаен преглед в по-късна възраст ние не установим, че зрението на окото е силно намалено, но за съжаление тогава не можем да помогнем на пациента.
– За какво трябва да внимават родителите? Как да забележат състоянието?
– Понякога децата индиректно ни подсказват, че има някакъв проблем, най-често с търкане на по-слабото око, често премигване, накланяне на главата в определена посока, незаинтересованост при разглеждане на книжки с картинки, трудности с учебния материал в училище. Но в много случаи няма никаква симптоматика. Ето тук е ролята на профилактичните прегледи.
– Кога за първи път родителите трябва да заведат децата си на преглед при офталмолог?
– Аз обичам да казвам на моите пациенти да запомнят правилото „6-3-6”. Първият профилактичен преглед при децата трябва да бъде извършен във възрастта между 6 месеца и 1 година на детето. Целта на този преглед е да открием вродени заболявания като катаракта например, които налагат своевременно лечение, за да предотвратим амблиопията.
Следващият преглед се случва след 3-тата година на детето, когато то вербализира по-лесно и вече можем да изследваме зрение, да измерим рефракцията на окото, стереоскопично зрение.
На 6-7 години очакваме децата в очния кабинет, за да преценим дали очите са подготвени за натоварената зрителна работа, която предстои, започвайки училище. Също така да поговорим каква хигиена на зрителна работа трябва да спазват, а в последно време и да им обясним колко е допустимо да стоят пред таблети и други електронни устройства.
Оттам нататък профилактичните прегледи се провеждат както и при възрастните- веднъж годишно, ако няма оплаквания.
– Споменахте и вродената катаракта като причина за развитие на „мързеливо око“.
– Да, споменах и за амблиопията причинена от вродена катаракта („перде”). Диагностицирането на вроденото перде не е сложно, но след това е едно голямо предизвикателство както за детските офталмолози, така и за катаракталните хирурзи, които в тези случаи работят екипно. Катарактата се отстранява оперативно, но както знаем пердето е всъщност помътнена леща на окото, която има висока диоптрична сила и отстранявайки я, окото става силно далекогледо. Ето тук е предизвикателството- да се изчисли диоптъра на вътреочната леща, която ще бъде имплантирана, така че да предотвратим появата на амблиопия или висока рефрактивна грешка в бъдеще при растежа на детето.
– Какво бихте искала да кажете на читателите в края на разговора ни?
– Като обобщение на всичко казано дотук искам да отбележа, че амблиопията е лечима! Това, което се изисква от нас като родители и лекари е да бъдем отговорни към здравето на децата ни, да не пропускам профилактичните прегледи и да бъдем постоянни в лечението и проследяването. Офталмологията е една от най-бързоразвиващите се специалности в медицината, която изключително много залага на високи технологии. Те вече ни позволяват да изследваме, диагностицираме и лекуваме заболявания, които до преди 40-50 години са се считали за нелечими, а някои от тях дори не е било възможно да се диагностицират.
– Посланието Ви в едно изречение?
– По-добре един излишен преглед, отколкото един пропуснат!
Желаещите да се свържат с д-р Малина Топчийска могат да го направят на тел. за контакти: 056/86 02 10 или на адрес: гр. Бургас 8008, жк. Изгрев, бл. 28 А, партер.
Панайотка Панайотова
8 Отговори
[…] и как да ги избегнем, специално за LexMedica News , обяснява д-р Малина Топчийска, офталмолог в МЦ „Оксиком“, […]
[…] деца на 5 – 8-годишна възраст, защото, ако те имат „мързеливо око“, но се открие по-късно, почти е невъзможно да им се […]
[…] […]
[…] […]
[…] […]
[…] […]
[…] […]
[…] […]