Адв. д-р Мария Петрова за проекта за изменение на Закона за здравето
Снимка: LexMedica News
С предложените за обществено обсъждане промени в Закона за здравето се въвежда забрана за пушене на наргилета на обществени места и се увеличават санкциите за собственици на заведения, които нарушават правилата. Това каза пред „Хоризонт“ адвокатът по медицинско право Мария Петрова, от кантора LexMedica:
„Забранява се в затворени помещения и заведения за хранене и развлечения да се ползват такъв тип продукти. Санкции има и при повторно нарушение, включително драстичната мярка „Спиране от експлоатация“ на обекта, в който това се случва, за срок от един месец“.
„Не мога да коментирам дали глобата е достатъчна или не, но фактът, че е повишена, показва, че министерството желае да завиши контрола“, коментира още адв. д-р Мария Петрова във връзка с нормативната промяна, с която се увеличават глобите за нарушаване на правата на пациентите.
Адв. Петрова коментира промените, свързани с медицинската документация на пациента, като ги нарече „малка крачка, която не е достатъчна, но е крачка в позитивна посока за пациентите“.
Като положителна промяна тя посочи ограничаването на кръга от лица, които имат право да практикуват неконвенционална медицина. „Ограничава се дейността диететика, тъй като министерството в мотивите си приема, че все пак съществуват достатъчно на брой лекари със специалност хранене и диететика, които да се погрижат за здравето на обществото в тази посока. Ограничават се всякакви други лица, които не са завършили медицина, дентална медицина или фармация, да се представят като лица, които могат да изготвят хранителни режими и програми – фитнес инструктори, хора, които са карали всякакви курсове, прочели книги“, коментира адвокатът.
Позитивен момент според нея е и забраната, свързана с наргилетата. „Този тип тютюневи изделия се оказаха доста популярни и по мнение на националните консултанти по пулмология са изключително вредни – не по-малко от тютюнопушенето. И е добре, че министерството се опитва да ги регулира наравно с тютюнопушенето“, смята Мария Петрова.
Като проблемна промяна пък тя определи „по-либералния“ подход на законодателя по отношение на близките на лицата, които са починали в лечебно заведение. „Текстът, който е заложен в проекта, коментира освен съпруг, и лице, с което починалият пациент е бил във фактическо съжителство. Няма нищо лошо в това, но чисто практически ще бъде много трудно на лечебните заведения да установят дали две лица са били във фактическо съжителство“, посочи тя и изрази опасения от възможни измами.
Адвокатът се спря и на промяната, засягаща здравните кабинети в училищата и детските градини, според която медицинското обслужване в тях трябва да включва и спешна помощ до пристигане на екип на ЦСМП. „За съжаление, не ми се струва изпълнимо. Защото, първо, не всички училища и детски градини разполагат с необходимия персонал и изобщо имат разкрит здравен кабинет. Лекарите, които работят в тези здравни кабинети, работят на четиричасов работен ден по силата на трудови договори. Практически не вярвам, че това е приложимо“, коментира адв. д-р Мария Петрова.
–––––––––––––––––––––––––––––––––
адвокат д-р Мария Петрова,MD, JD, MPH
Мария Петрова е основател на LexMedica BG – единствената профилирана в сферата на здравеопазването кантора.
Tя е сред малцината специалисти в Европа, притежаващи магистърска степен по хуманна медицина (завършила е Хуманна медицина в Медицински университет – София и е лекар), а последствие и Право в Юридическия факултет Софийски университет „Св. Климент Охридски“, където се дипломира като юрист.
Специализирала е в Англия, Германия, Австрия и Франция в области като „Медицинско право“, „Европейско здравно право“, „Здравна медиация и разрешаване на конфликти в здравеопазването“, „Правни аспекти на медицинските/лекарските грешки“.
Работила е като експерт по здравеопазването в Институцията на омбудсмана на Република България, като правен консултант в неправителствени организации, защитаващи правата на пациентите, сред които Национална пациентска организация,Българска асоциация за закрила на пациентите, Български Хелзинкски комитет, била е независим експерт при изготвяне на медицински експертизи в досъдебни производства. Правен консултант е на „Партньорство за здраве“, консултативен орган към Министерски съвет.
Член е на Софийска адвокатска колегия и Международния съюз на адвокатите, от където многократно е канена за лектор на конференции и семинари в областта на медицинското право – лекарски/медицински грешки, застраховка гражданска отговорност за професионален риск при практикуващите медицинска дейност, договори за медицински услуги/помощ и др.
Ангажирана е и е допринесла за решаването на проблемите на хора с хронични и редки заболявания, за осигуряването снабдяването с лекарства в отдалечени и малки населени места, за подобряване структурата и функциите на органите на медицинска експертиза, била е пряко ангажирана с проблемите, свързани с регулативните стандарти и закриването на болнични заведения в страната. Има богат опит с нормативната уредба в сферата на здравеопазването.
Участва в научни форуми на лекари и юристи, в които се стреми да обединява двете съсловия в общите им проблеми за каузата на справедливостта в здравеопазването. Автор е на редица статии в областта на медицинското право.
За контакти: mpetrova@lexmedicabg.com
2 Отговори
[…] […]
[…] […]