Прецизират кръга на пациентите с психични разстройства, които ще бъдат включени в Националния здравен регистър
В проектозакона за изменение и допълнение на Закона за здравето, който Министерството на здравеопазването предложи за обществено обсъждане, се предлага изменение на разпоредбите относно създаването и поддържането на Национален служебен регистър на лица с психични разстройства.
„Към настоящия момент основан на признак за включване в регистъра е боледуване от психично разстройство, без да се уточнява вида на това разстройство. По този начин кръгът на лицата, които следва да бъдат включени в регистъра, се разширява изключително много и на практика включва всички, които са потърсили психиатрична помощ в България.“
Предвижда се Националният център по обществено здраве и анализи да създаде на практика и поддържа заложения и сега в закона Национален регистър на пациентите с психични заболявания в Република България, преминали на лечение през лечебни заведения за стационарна психиатрична помощ, центрове за психично здраве, психиатрични клиники или отделения на лечебни заведения за болнична помощ и/или в лечебни заведения за специализирана психиатрична извънболнична помощ.
„Целта на регистъра е системно събиране, съхранение, анализ и интерпретация на данни за пациентите с психични заболявания в Република България, като характерът му е служебен.“
Наредба на министъра на здравеопазването ще определя условията, при които лица с психични заболявания, преминали на лечение през посочените по-горе лечебни заведения, ще подлежат на вписване в националния регистър, както и условията за заличаване от регистъра на данните за тези лица. Пак чрез наредбата ще се определят редът и условията на водене и ползване на данни от регистъра и служебния обмен на информация.
Предвижда се издаването на наредбата и изпълнение на проекта за доизграждане на националната здравна информационна система да стане реалност до 1 януари 20120 г. Проектът има за разработване, внедряване, надграждане или интегриране с националната здравна информационна система на минимум 23 електронни регистри, сред сред които е и посоченият регистър на лицата с психични заболявания.
Реализирането на проекта цели интегрирането, свързаността и оперативната съвместимост на информационните системи в здравеопазването, а с това и подобряване на качеството и ефективността на процеса на здравеопазване, посредством използване на нови здравни технологии в областта на електронното и мобилно здравеопазване.
С предложението за изменение на чл. 147а се цели осигуряване на по-пълна и своевременна информация за психичните заболявания, установени в лечебните заведения, както и осигуряване на административен контрол на дейността по регистрацията на психичните заболявания в България.
„По този начин в Националния център по обществено здраве и анализи ще се формира национална база данни, даваща възможност за генериране на различни справки за броя на регистрираните случаи на лица с психични разстройства, броя на регистрираните лица със суицидно поведение, както и възможност за ползване на оперативна информация и от лечебните заведения, имащи пряко отношение към лечението на пациентите с психични заболявания.“
Създаването на актуална база данни ще даде възможност за вземане на информирани решения. В средносрочен план регистърът ще може да предостави на отговорните за вземане на решения лица информация за ефективното планиране и обслужването на хората с психични заболявания по региони и на национално ниво.
Анализът на събраната информация ще подобри координацията между отговорните институции и ще открие възможности за различни инициативи, които да допринесат за реформата в сферата на психичното здраве.