Накратко за бактериалната вагиноза
Бактериалната вагиноза представлява нарушение на нормалния бактериален състав на влагалището (дисбактериоза) и не е венерично заболяване.
Във влагалището на всяка жена има определен набор от микроорганизми, които образуват т.н. нормална флагалищна флора. Последната е постоянна и сходна у почти всички жени. Основните микроорганизми, които се срещат във влагалището са лактобацилите.
Тогава, когато мястото на лактобацилите се заеме от анаеробни организми (Gardnerella vaginalis, Mobiluncus, Mycoplasma hominis, Bacteroides, Enterococcus), се развива бактериална вагиноза.
Според статистиката 20% от жените на възраст между 18 и 50 години страдат от това заболяване.
Причините, които най-често водят да появата на заболяването са: чести влагалищни промивки, използване на антибиотик, орални контрацептиви, безразборното използване на влагалищни кремове и овули. Стресът, нарушеният хормонален фон, сниженият имунитет за благоприятстващи развитието на заболяването моменти. Особено значение се отдава и на честата смяна на партньорите.
Най-често срещаната проява на заболяването е неприятна, зловонна миризма, особено след полов акт, а също сърбеж, парене и дискомфорт.
За диагнозата, освен анамнезата и влагалищния преглед, значение имат цитонамазката и влагалищната посявка. Особено полезен и лесен начин за потвърждаване на диагнозата е т.н. амино-тест. При смесване на капка влагалищно съдържимо с препарата се чувства миризмата на „гнила риба“.
Измерването на рН на влагалището при бактериалната вагиноза показва, че то е алкално.
Лечението се извършва с влагалищно приложение на антибиотици, активни по отношение на причинителите, а също и пробиотици, способстващи нормализирането на влагалищната флора. След курса на лечение, влагалищната намазка е желателна за проследяване ефекта от терапията. Ако се наложи, прилага се втори, трети курс, до пълно излекуване.
За профилактика на заболяването се препоръчва:
- използване на презерватив;
- избягване на случайните полови контакти
- използване на подходящ антисептик в първите два часа след подозрителния полов контакт.
1 Отговор
[…] честота на бактериална вагиноза при бременните (поради ефекта на витамина върху […]