Десет истини за инсулта, които не знаем
1. Подмладяването на инсулта
Обикновено свързваме инсулта със зрялата възраст – над 65 г. Истината обаче е, че инсултът може да засегне всяка една възраст. Броят на инсултите при деца и възрастни от двата пола, между 5 и 44 г. непрекъснато нараства. Например в САЩ за периода 1995 – 2008 г. числото на болните с инсулт се е увеличил с 33 %. При това, много често инсултът в млада възраст се диагностицира неправилно. Бъркат се с мигрена, световъртеж или резултат от употребата на алкохол.
Колкото и странно да звучи, но инсулт се наблюдава и у подрастващи – само в САЩ годишно се наблюдават 4 000 случая на инсулт у деца. У новородени най-разпространеният признак на исхемичен инсулт се явява гърчовете. Исхемичните инсулти са по-чести у момченца (докато при възрастни се среща по-често при жените).
Исхемичният инсулт при деца може да бъде предизвикан от недостиг на кислород, сърдечни заболявания, увреждания на мозъчните съдове, сърповидноклетъчна анемия, обезводняване, генетични заболявания, като мойамойа (рядко заболяване, засягащо артериите на мозъка), инфекции като менингит, варицела.
Хубавото е, че в детска възраст регенерацията на съдовете е по-бърза и ефективна и при навременно лечение се стига до почти пълно излекуване.
2. Особеностите на инсулта про жените
Жените са повече предразположени към инсулти, по-бавно се възстановяват и по-често умират от това. При това едва 1/3 от жените, участвали в анкетата, могат да посочат поне два признака на инсулт. Освен общоизвестните: загуба или затруднение на говора, слабост на един горен и/или долен крайник и/или двата горни и долни крайници, загуба на зрение на едното или двете очи, внезапно силно главоболие или световъртеж, съществуват още редица нетипични признаци на инсулта:
- пристъп на силна болка в един от крайниците;
- пристъп на хълцане;
- внезапна силна болка в корема и гадене;
- внезапна умора;
- задух;
- краткотрайна загуба на съзнание;
- рязка болка в гърдите;
- внезапно сърцебиене;
- безсъние.
Известно е, че пушенето повишава значително риска от инсулт у жените. Такова влияе има и хормонозаместителната терапия по време на климактериума.
3. Доматите, като спасение от инсулта
Доматите са не само вкусни ягоди, те са особено полезни за предпазване от инсулт. Това се дължи на съдържанието на ликолипин – пигмент, отговорен за червената, оранжевата и жълтата окраска. Ликолипинът е и силен антиоксидант, свързващ свободните радикали, разрушаващи клетките. Противоинсултните свойствата на ликолипина били открити случайно, при изследването на група антиоксидантни вещества.
Учените наблюдавали в продължение на 12 години повече от 1000 мъже и установили, че при тези от тях, които имат най-висока концентрация на ликолипин в кръвта, рискът от развитие на инсулт е с 55% по-нисък.
Учените смятат, че ликолипинът може да потиска възпалителните процеси в организма, а също и кръвосъсирването. Освен в доматите (доматен сок, кетчуп, пасти), ликолипинът се съдържа в динята и по-малко в червените и розови грейпфрути.
4. Честота на заболяването
Всяка втора секунда някой в света се разболява от инсулт, а всяка шеста секунда един умира. От инсулт умират повече хора отколкото от СПИН, туберкулоза и малария, взети заедно. При настъпването на исхемичен инсулт се нарушава кръвоснабдяването на мозъка и неговото, възможно най-бързо, възстановяване, е въпрос на живот и смърт. Всяка минута закъснение коства на мозъка загубата на 2 000 000 мозъчни клетки, които умирайки, предизвикват необратими промени в организма или летален изход.
Съществува бърз тест за определение на състоянието – дали се касае за инсулт – трябва само да помолите човека да направи три движения:
- да се усмихне – дали усмивката е симетрична;
- да всигне двете си ръце – дали една не пада надолу;
- да повтори просто изречение – дали речта му е ясна или накъсана, неестествена.
Наличието на един или повече симптома, налагат веднага да се отиде в болница. Развитието на парализата и другите поражения на инсулта могат да се предотвратят в първите три часа от появата им с въвеждането на препарати, които разграждат тромбите и понижават съсирването на кръвта (при исхемичен инсулт). При хеморагичен инсулт, когато става въпрос за кръвоизлив, има 2-3 денонощия за провеждането на операция по отстраняването на съсирека и възстановяването на поразените съдове. В този случай са полезни препаратите за понижаване на кръвното налягане.
5. За обезболяващите лекарства
Доскоро се смяташе, че ибупрофенът, при редовна употреба (няколко пъти в месеца), повишава риска от образуването на тромби и заедно стова – риска от исхемичен инсулт. Препаратът блокира синтезата на простагландините (хормоноподобни вещества), които са отговорни за основните симптоми – болка, оток, зачервяване, повишаване на температурата – на възпалението и, които се явяват мишена за обезболяващите препарати.
Понастоящем нестероидните противовъзпалителни средства (НПВС), към които се отнася и ибупруфнът, са от най-често използваните групи лекарства. Сумата, изразходвана за такива лекарства в световен мащаб, надвишава 6 милиарда долара годишно.
6. За лечението след месеци, дори след години
Някои усложнения на инсулта, които в миналото се смятаха за неизлечи, в днешно време, дори 20 години след инцидента, могат да бъдат повлияни положително с т.н. хипербарна оксигенация. Учените твърдят, че тя може да възстанови функции, за които се мислеше, че са загубени завинаги. Тази процедура е в състояние да мобилизира клетките, чийто резерв е достатъчен за да останат живи, но недостатъчен, за да възстановят напълно функциите си.
Хипербарната оксигенация увеличана притока на кислород и спомага на оцелелите неврони да се възстановят и да започнат отново да предават импулси.
В изследване на резултатите от хипербарната оксигенация са взели участие пациенти с давност на инсулта от 6 до 36 месеца. В резултат – една пациентка е започнала да говори отново, друг пациент е започнал да движи пръстите на ръката и др. В единични случаи е постигнато подобрение и при пациенти с по-голяма давност на уврежданията.
7. За депресията
Списанието на Американската медицинска асоциация през 2011 г, публикува резултатите от изследване на депресията, като сериозен фактор за развитието на инсулт. Резултатите, основани на 28 различни проучвания, с над 300 000 пациенти, показали, че депресията увеличава риска от инсулт с 45%!
Изследователите предполагат, че депресията на всички нива, влияе чрез невроендокринни и имунологични/възпалителни процеси; нездравословен начин на живот – пушене, липса на физическа активност, лошо хранене, неспазване препоръките на лекаря.
8. За хъркането и сънната апнея
Учените са единодушни, че обструктивната апнея (спиране на дишането за повече от 10 секунди) може да доведе до инсулт поради нарушения приток на кислород към мозъка. Обикновено страдащите от сънна апнея с=хъркат, но това не е задължително.
9. За ранната диагностика на инсулта „по очите“
Един от най-честите признаци на инсулта е световъртежът, но той се среща като симптом и на редица други заболявания. Така че не е лесно да се диагностицира точно и бързо дали причината за това е наистина инсултът. Съществува изобретение, наречено видеоокулограф, с което диагнозата инсулт се поставя със 100% сигурност. Водеоокулографът наподобава очила и е лек и преносим.
Чувството за равновесие е свързано с фунццията на вестибуларния апарат и с дейността на зрителната система. Здравият човек е способен да фокусира погледа си по време на движение на главата. Зрителният тест, който се прилага в дадения случай, е стрес-тест за вестибуларния апарат. Болният се приканва да фокусира погледа си в дадена точка, докато специално обучен медик движи главата му наляво-надясно. Водеокуломерът фиксира очните движения на пациента и ги анализира. Проучванията показват, че резултатите от теста са изключително точни, дори по-прецизни от МР-томография. Единственият недостатък е необходимостта от опитен медицински специалист за работа с апарата.
10. За студа като рисков фактор
Още съветските учени са показали, че 31,2% от инсултите стават през зимата и 26,9% през есента.
Португалски учени са изчислили, че снижението на температурата с 1 градус по Целзий, увеличава опасността от инсулт с 3.9%. Работата е в това, че с настъпването на хладните месеци се повишава артериалното налягане, което е един от факторите за развитие на инсулт. Вероятно от студа съдовете се свиват, кръвта се сгъстява и по-трудно се изпомпва и затрурнява сърцето. Неговата функция също трябва да се следи, особено при предсърдно мъждене, тъй като то повишава риска от инсулт 5 пъти!
За предпазване от инсулт на пациентите се предписват антикоагуланти, които възпрепятстват съсирването на кръвта и образуването на тромби.
Панайотка Панайотова