Д-р Ив. Маджаров: Недостатъците в здравеопазването са свързани с липса на правила за работата на системата
„
Недостатъците на сегашния модел не са свързани нито с достъпа до здравеопазване, нито в липсата на високи технологии, нито с качеството на специалистите и апаратурата, а с правилата, по които работи системата.“ Това коментира председателят на Български лекарски съюз д-р Иван Маджаров пред в-к „Телеграф“.
„И точно те носят вина за недоволството на обществото. Аз очаквам промените, които ще предложи екипът на министъра, да са насочени към това”, добавя той.
Според него, в системата е необходим баланс, който да позволи постигне удовлетвореност и у пациентите, и у изпълнителите на медицинска помощ, и у производителите и търговците на лекарства, с наличните средства: „В противен случай ще останем държава само на недоволни пациенти.“
Председателят на БЛС за пореден път подчертава, че една от стъпките за промяна в системата трябва да е въвеждане на регламентирано доплащане. „Всички изследвания показват, че освен публичните средства от 8% здравни осигуровки в България се харчат още почти толкова пари – около 4 млрд., които са нерегламентирани. Този факт би могъл да се използва, за да се въведе регламентираното доплащане”, казва той и допълва: „Давам си сметка, че на пръв поглед звучи като нелепо. То обаче ще доведе до позитиви. Ще даде възможност пациентът сам да контролира какво се случва по време на неговото лечение. Ще даде възможност лечебните заведения да привлекат на място специалисти на европейско, световно ниво, да могат да го предложат напълно регламентирано в ценоразписа си. Коректно е и към самите пациенти да виждат колко струва лечението им и да доплащат една малка част от него. Тази малка част е контролна – когато е регламентирана, те ще могат да избират дали да го направят или не, защото доплащането се явява в случаите, при които човек иска нещо повече, отколкото му гарантира основният пакет на НЗОК”.
За да се регламентира това обаче, първата стъпка е остойностяването на дейностите в лечебните заведения и труда на медиците, отбелязва още д-р Маджаров. „Само тогава напълно прозрачно пред всички български граждани ще можем да кажем – да, това струва толкова, защото лекарствата са на европейски цени, апаратурата е на европейски цени. Всички знаем, че и токът, и водата, и горивата вече са на европейски цени. Единственото, което не плащаме на европейски цени, е трудът на лекарите и на медицинските сестри”, подчертава той.
Жени бре, цени няма на труда ни