БЛС подкрепя лекарствената политика на новия шеф на касата
„Аз одобрявам тази идея на д-р Дечев и той може да разчита изцяло на подкрепата на Лекарския съюз“.
Това заяви председателят на БЛС д-р Иван Маджаров по повод лекарствената политика на новия управител на НЗОК д-р Дечо Дечев.
Исканата от новия управител на НЗОК д-р Дечо Дечев промяна в броя на регионалните здравни каси е готвена още преди години, но политически промени не са дали възможност тя да бъде реализирана. Това стана ясно от думите на председателя на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров пред радио Пловдив, цитиран от медиите.
Припомняме, д-р Маджаров оглавяваше пловдивската РЗОК в периода 2013 – 2014 г. „Още тогава беше подготвена тази промяна, различните политически промени след това не дадоха възможност това да се случи. Това е препоръка и на Световната банка за по-добро и ефективно управление на здравноосигурителната институция. Касае се за това да се управляват в по-малко центрове касите, а в малките градове, където има и по-малко лечебни заведения, да има само контролни органи“, обясни д-р Маджаров, като уточни, че според него това е правилен подход, „защото все по-трудно се намира компетентна администрация, която да работи в здравните каси“.
По думите му, в момента качеството на контрола на НЗОК има нужда да се постигне, тъй като то не е факт. Според д-р Маджаров амбицията на д-р Дечев е наистина да се промени рязко нивото на качеството в контролната дейност на Касата. „Защото то не е само да отидеш да глобиш лечебното заведение, да оставиш усещането у колегите за заяждане. По-скоро качеството на контрола се състои в това да се следи за ефективното разходване на средствата и да се оказва методична помощ на лечебните заведения“, изрази мнение той.
Във връзка с начина на работа на НЗОК по принцип председателят на БЛС отбеляза, че промяната не може да дойде от самата Каса. „Промяна в начина, по който ще работи НЗОК, вероятно се очаква да бъде предложена с новия модел на министъра на здравеопазването, защото самата НЗОК промяна не може да наложи, тя просто изпълнява наредби и закони. Тя не може сама да промени начина, по който заплаща на болниците и вероятно ще чакаме да видим в следващите дни предложение на министъра по какъв начин ще се промени здравноосигурителният модел“, коментира д-р Маджаров.
Той коментира и средствата в здравеопазването, като отбеляза, че здравна вноска от 8% е недостатъчна, но заяви, че тя не бива да се увеличава. Председателят на БЛС обаче е привърженик на регламентираното доплащане, стана ясно от думите му. „На всички ни е известно, че в системата има нерегламентирани доплащания. Ако се позволи тези нерегламентирани доплащания да излязат на светло и те да се финансират с доброволни вноски, аз не смятам, че това е нещо лошо. Защото по-добре е човек да е информиран, да има прозрачност и да знае какво го очаква, когато отиде в лечебно заведение, отколкото да му повтаряме непрекъснато, че всичко е безплатно и той има права, а всъщност точно когато е най-затруднен, болен и уязвим, отива в лечебното заведение и се оказва, че трябва да доплаща нещо“, каза той.
Председателят на БЛС приветства и идеята на д-р Дечев за лекарствата. „Когато говорим за финансирането на лечението на едно лице, е лесно да кажем, че трябва да му се осигури най-скъпото лечение. Когато обаче погледнем от другата страна и видим, че това може да лиши десетки други от базово лечение, трябва да си дадем сметка, че за обществото е по-добре да осигурим лечение на хипертония например за всички, отколкото да осигурим лечение на хипертония на един с най-скъпото лекарство“, посочи той и увери: