Да не позволяваме страхът от диагнозата рак да надделее над разума
С д-р Денислав Белинов, хирург-онколог в СБАЛОЗ “Д-р Марко Марков“ – Варна, разговаряме за един от най-често срещаните видове рак при жените, а именно рака на гърдата.
Д-р Денислав Белинов е завършил МУ – Варна през 1987 г. В периода 1988 – 1996 г. е ординатор в Хирургично отделение на Общинска болница – гр. Кубрат. Придобива специалност „Хирургия” през 1996 г. От 1996 г. до сега е част от екипа на Хирургично отделение към СБАЛОЗ д-р М. Марков – Варна. През 2004 г. с призната специалност по „Онкология”, а през 2005 г. придобива специалност „Здравен мениджмънт”.
– С какво да започнем, д-р Белинов?
– Може би с това, че ракът на гърдата е най-често срещаното онкологично заболяване при жените и е свързан с висока смъртност – на второ място след рака на белия дроб. Но и с уговорката, че диагнозата „рак“ вече не е присъда, особено, ако е диагностициран навреме.
– Колко често се среща заболяването?
– Вероятността една жена да развие рак на гърдата през живота си, е около 1 към 7. Възможността от смърт в следствие заболяването е 1 към 33. За съжаление, заболяването показва тенденция към нарастване с 1-2% годишно. Освен това се наблюдава тенденция към „подмладяване“ на заболяването – между 30 – 40 годишна възраст, а преди 20 години беше най-често между 50 – 70 годишна възраст.
– Какво означава това на практика?
– Ще си послужа с пример с цифри. Всяка година, само във варненска област, се регистрират 230 – 250 нови случаи на заболяването.
– Какво трябва да знаем за рака на гърдата? Рискове, предразполагащи моменти?
– Появата на заболяването безспорно е свързана с начина ни на живот, стреса, който изживяваме всеки ден, генетичното предразположение, хормоналните фактори, начина на хранене. В последните години все повече се говори за генетична предразположеност към развитие на заболяването – гените BRCA1 или BRCA2. Фамилна обремененост също не е за пренебрегване и идва да потвърди казаното преди малко. Наличие във фамилната анамнеза на заболяване при роднини от първа степен – майка, дъщеря или сестра, ни кара да бъдем по-внимателни. Хормоналният фактор – излагането на прекомерно количество естрогени – ранна менструация, късна менопауза, малък брой раждания, приемането на хормони като естроген, комбинирано с прогестин за симптомите на менопаузата също имат своето значение. Нека да споменем ролята на лечението с лъчетерапия като рисков фактор, на употреба на алкохол. Затлъстяването също.
– Добре, казахте, че диагнозата рак на гърдата не е присъда. И че ранно откриване на заболяването е важно. какво трябва да направим?
– Профилактика! Профилактиката е от особена важност. За съжаление в България няма държавна политика за скрининг на заболяването. И поради тази причина, пак за съжаление, в нашата страна само 0,7 % от заболелите са диагностицирани в ранен стадий – 0 или 1 стадий, при 18% за САЩ, например. При нас новооткритите болни са обикновено в 3-4 стадий, когато лечението е по-трудно, по-скъпо, с по-лоша прогноза. За да бъде ефективен скринингът, той трябва да обхваща 70-80% от популацията.
– Какъв скрининг според Вас би бил добър?
– Всяка жена на възраст над 20 години да се преглежда веднъж на шест месеца профилактично, веднъж годишно да се прави ултразвуково изследване, и веднъж на 2-3 години мамография след 40 годишна възраст. А за рисковите групи, които, както казах, имат наследствена обремененост – майка, баба, сестра с такова заболяване – всяка година мамография. И, разбира се, самоизследване, промяна в начина на хранене – по-малко мазнини, повече плодове, зеленчуци, фибри, соеви продукти, това са храни с антиоксидантно действие. Борбата с наднорменото тегло.
– Мамографията ли е златният стандарт за откриването на заболяването?
– Медицината се развива. Появяват се нови тенденции и методики. Неотдавна препоръките на U.S. Preventive Services Task Force (USPSTF) „разклатиха“ доверието в мамографията като „златен стандарт“, специално при жените между 40 – 49 години. Изтъкнаха се причини, че абсолютните ползи от изследването в тази възраст са по-малки в сравнение с по-късен период от живота, фалшиво положителните резултати са по-чести и водят до ненужни биопсии и психичен стрес за жените. Препоръчваният интервал за правене на мамографии във възрастта 50 – 74 г. – вече е две години.
Въпреки неточностите обаче, мамографията остава най-добрия метод за скрининг за рак на млечната жлеза за цялата популация.
– Какво ще препоръчате на жените? Какво е Вашето послание към тях?
– Да не оставят страхът от поставяне на диагнозата рак да надделее над разума. Да се самоизследват редовно, примерно седмица след редовната месечна менструация. Да посещават редовно лекаря си за профилактични прегледи. Да се опитат да изключат от живота си всички онези фактори, които имат отношение към заболяването – цигари, алкохол, наднормено тегло. И, ако все пак заболяването ги застигне, да го приемат като едно хронично заболяване, които има своето лечение и което изисква постоянство и кураж.
–
Къде преглежда д-р Беливнов
Хирургично отделение към СБАЛОЗ д-р М. Марков – Варна.