КС: Истанбулската конвенция противоречи на Конституцията на Р. България
Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие, позната като Истанбулската конвенция, не съответства на Конституцията на Република България.
Истанбулската конвенция противоречи на основния закон
Такова е решението на Конституционния съд, взето днес с 8 на 4 гласа. Четиримата съдии от всичките дванадесет съдии, подписали решението с особено мнение са Румен Ненков, Георги Ангелов, Константин Пенчев и Филип Димитров. Останалите осем съдии са били на мнение, че документът е с неясен език, а понятията „sex“ и „gender“ не са добре обяснени, а при евентуалната ѝ ратификация те биха надделели над тези в българското законодателство: „Конституционният съд намира, че въпреки безспорните си положителни страни, Конвенцията е вътрешно противоречива и това противоречие създава двупластовост в нея“. Това означавало нарушение на принципа на правовата държава.
КС е отчел, че конвенцията не дава определение за „идентичност, основана на пола“ („gender identity“/“l’identité de genre“). Според съда, в параграф 53 от обяснителния доклад на Истанбулската конвенция, „определени групи физически лица могат също да се сблъскат с дискриминация въз основа на тяхната полова идентичност, което с прости думи означава, че полът, с който те се идентифицират, не е в съответствие с пола, който им е отреден по рождение. Това включва някои категории лица, като например транссексуалните лица, трансвестити, травестити и други групи от хора, които не отговарят на това, което обществото е определило като принадлежащо към категорията на „мъжете“ или „жените“. Затова и съдът разбира определението като защита на някои права на „трансджендър“ лицата. При обсъждането на делото, по което докладчик е някогашният депутат от ГЕРБ Анастас Анастасов, са се изказали единствено съдиите, които подкрепят ратификацията на конвенцията, пише в. „сега“.
Да припомни, че Международният договор, приет в Истанбул на 11 май 2011 година, е подписан от страната ни през април 2016 година. Той е ратифициран в консервативни страни като Турция, Полша и Албания. Не са я ратифицирали все още Армения, Чехия, Унгария, Ирландия, Литва, Латвия, Лихтенштайн, Люксембург, Молдова, Словакия, Украйна и Великобритания. Русия и Азербайджан изобщо не са подписали конвенцията.