Обездвижване, радиация, пестициди – рак на щитовидната жлеза
Доц. Таньо Сечанов е завършил Медицинска академия – гр. София през 1979 г.; през 1989 г. защитава дисертационен труд на тема ”Хирургично лечение на карцином на щитовидната жлеза”; през 1994 г. е избран за доцент към клиника по ендокринна хирургия.
Професионалният интерес на доц. д- р Таньо Сечанов е насочен към проблемите на туморните заболявания на ендокринните жлези (щитовидна, паращитовидна, надбъбречни). През 1989 г. защитава дисертационен труд на тема ”Хирургично лечение на карцином на щитовидната жлеза”, а през 1994 г. е избран за доцент към клиника по ендокринна хирургия.
Работил е в хирургично отделение на районна болница гр. Своге – 1979 г., а от 1981 г. до днес работи в Клиника по ендокринология и хирургия на СБАЛЕНГ.
Доц. д- р Сечанов е член на: Научните медицински дружества в България; Дружеството по хирургия; Дружеството по ендокринология; Българската секция на интернационалната асоциация на хирурзите със седалище в САЩ; Европейската асоциация на ендокринните хирургия.
Доц. д-р Таньо Сечанов има над 64 публикации в български и чуждестранни списания и повече от 120 участия в наши и международни конкурси.
Уседналият начин на живот, повишеният радиационен фон, високото съдържание на пестициди в храната, нерационалното хранене и огромният стрес, на който всеки съвременен човек е подложен в ежедневието си, спомагат за зачестяване на туморните заболявания на ендокринните жлези. В днешно време туморните заболявания все по-често се забелязват, като увеличение има и при доброкачествените нодозни струми или така наречената възлеста гуша, така и при злокачествените щитовидни карциноми.
„В последните десет години се забелязва тенденция на подмладяване на тези болести и то основно при жените. Специално злокачествените заболявания при младите жени до 30 год. от голяма рядкост се превърна в често срещана диагноза.“ обяснява доц. д-р Таньо Сечанов.
За съжаление, при заболяванията на ендокринните жлези ранни симптоми няма, затова трябва да се извършват периодични профилактични прегледи при ендокринен хирург или ендокринолог с цел ранно установяване на проблеми. Както при всички останали заболявания, именно специалистът може да даде точна оценка на състоянието и да съумее да установи в начален стадии заболяването.
„Съвременната теория за възникване на онкозаболяванията е приложима и при еднокринните такива. Според нея карцинома може да е първичен, т.е. той да е основното заболяване без предшестващо друго, но може да се развие на базата на дългогодишно протичащо доброкачествено туморно образувание подложено на външни въздействия. В моята практика са много по-често срещани случаите на невярна първична диагноза отколкото на израждане на доброкачествено образувание в злокачествено. Ето защо и профилактиката задължително трябва да бъде извършвана от профилирани специалисти, а не от специалисти по всичко.“ казва още доц. д-р Сечанов.
Източник: УМБАЛ „Дева Мария“
1 Отговор
[…] Medical Journal, се казва, че това се отнася за някои тумори на щитовидната жлеза с размер под 1 см., а също и някои видове рак на млечната […]