Хранителни добавки, които децата не бива да консумират
Списък с хранителни добавки и химични съставки, от които децата трябва да стоят настрана, защото са вредни за здравето, е публикувана в списание Pediatrics Американската педиатрична академия (AAP).
„Като педиатри ние сме доста озадочени от данните за значителни проблеми върху детското здраве, предизвикани от различни вещества“, коментира д-р Леонардо Трабасанде (Leonardo Trasande).
Авторите се надяват, че този списък ще допринесе до подобряване регулацията на използваните добавки, а също така препоръчват да се намали употребата на консервирани храни и пластмаса при използването на микровълновите печки и да се увеличи консумацията на пресни плодове и зеленчуци.
Ето кои са четирите основни групи химични вещества, посочени от авторите.
Изкуствени оцветители – авторите отчитат зависимост между оцветителите и хиперактивното поведение у някои деца. След изключване на изкуствените оцветители от диетата на децата, хиперактивността и липсата на концентрация са намалели.
Бисфенол А и останалите бисфеноли
Бисфенол А (БГА) се използва за подобряване на пластичните свойства на пластмасовите контейнери и обвивките на металните кутии. Администрацията по контрол на лекарствата и хранителните продукти (FDA) е забранила използването на тези вещества в в т.н. чашки-поилки.
Някои изследвания показват, че бисфенолите се понасят нормално от възрастните, но не и от неукрепналия детски организъм. Като възможен писк от употребата на фисфоноли се посочва нарушение в половото съзряване, увеличаване на мастната тъкан в организма и намаляване на детеродните функции.
Фталати
Фталатите се използват често като опаковъчни материали. Оказва се, че те увеличават риска от появата на астма, повишено кръвно налягане, затлъстяване и др. Авторите препоръчват да се избягва затолпянето на детските храни и напитки в микровълнова печка.
Нитрати и нитрити – добавки използвани като консерванти и подобрители на цвета на консервираните меса и други храни. Авторите смятат, че горепосочените вещества имат отношение към изработването на хормона на щитовидната жлеза, а понякога има и канцерогенно действие.
„ Щитовидната жлеза е изключително важна за развитието на мозъка, функцията на сърцето, костите и мускулите. Практически всяка система е свързана с нея.“, казва още Трасанде.
4 Отговори
[…] Хранителни добавки, които децата не бива да консумират […]
[…] Хранителни добавки, които децата не бива да консумират […]
[…] Хранителни добавки, които децата не бива да консумират […]
[…] Хранителни добавки, които децата не бива да консумират […]