Да се премахне търговският статус на лечебните заведения
– Да бъде премахнат търговския статут на държавните лечебни заведения и да бъде заменен с принципно нов статут, отговарящ на социалния характер, същност и насоченост на здравеопазването.
– Заплащането на медицинските дейности с публични финансови ресурси да бъде по цени, определени от държавата – Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), само за болници, които не са търговски дружества. – Да бъде променена системата за акредитация на лечебните заведения на база ревизия и модернизация на медицинските стандарти. Ако частните болници искат да получават пари от Касата, да се отпишат от търговския регистър.
– Пазарно-търговските принципи и отношения да не вземат връх над обществено приетата целева функция на здравеопазването.
„При възприетия модел тенденцията е определено по посока на пълната комерсиализация на здравеопазването с всички негативни последствия за принципите на равенство и солидарност. Финансовият резултат постепенно става водещ критерий. Медицинската технология, организацията на здравната помощ, организацията на процесите по диагностика и лечение и пр. ще излизат извън правомощията и функционалната компетентност на държавата“, се отбелязва още в документа.
– Лечебните заведения по региони да се обединяват в единна структура от холдингов тип, която да включва: областни спешни медицински центрове, центрове за извънболнична медицинска помощ, болнични лечебни заведения (за активно и специализирано лечение), центрове за интегрирани здравно-социални услуги и едно медицинско учебно заведение, както и техните поделения, като администрирането да се извършва на ниво регион.
– Националната здравна карта да бъде нормативна рамка за териториалното разпределение и нивото на медицинска компетентност на лечебните заведения, които ще могат да предоставят медицинска помощ до 30 мин. (в рамките на „златния час”) и на отстояние до 50 км. при непрекъснато покритие – 24 часа всеки ден, с включване и на аптечната мрежа.
– Здравнонеосигурените трябва да има държавно гарантиран базов пакет от медицински услуги, заплащан с публични финансови ресурси. Пациентът трябва да бъде поставен в центъра на системата, да бъде засилена финансовата защита за болните хора, рязко да бъдат намалени частните плащания на хората.
– Да се въведе диференцирана ставка на ДДС върху лекарствените продукти и медицинските изделия. Според тях всяка година държавата трябва да определя цените на лекарствата от реимбурсния списък и медицински изделия както за болниците, така и за аптеките. Това, според тях, ще премахне обществените поръчки за лекарства и медицински изделия.
– Пълна прозрачност на разходите на разходите в здравеопазването, т.е.постоянно предоставяне на информация за покупките и продажбите, 24-часа в денонощието, всеки ден, от търговци на едро и дребно с лекарствени продукти и медицински изделия на пациенти, заинтересовани лица и организации.
– Без търговска тайни при сделки с публичен ресурс.
– Да се въведе Наредба за формиране на работните заплати в държавните лечебни заведения, която гарантира достойни базови заплати за всички ангажирани в системата на здравеопазването.
– Реално остойностяване на труда, обвързано с резултати, качество, квалификация и опит. Националната здравноосигуритгелна каса не трябва да бъде демонополизирана, а да има засилване контрола за участие в здравноосигурителния процес с оглед намаляване броя на здравнонеосигурените лица.
– Заплащане на пълния размер на здравноосигурителните вноски за деца, пенсионери и държавни служители.
– Персонално медицинско досие (ПМД), обединяващо цялата информация (клинична, медицинска и финансова), за даден пациент във всеки етап от живота му.
– Обединяване на медицинската наука с медицинското обучение и медицинската практика.
– Да бъде преразгледана автономията на медицинските ВУЗ-ове и научни звена с цел подчиняването им на държавната политика по отношение здравето на нацията.
– Безплатното обучение трябва да бъде заменено с държавна стипендия за обучение и/или специализация, с ангажимент за работа минимум 5 години. Държавата също така трябва да финансира специализации в чужбина в области на медицината с висока обществена значимост, както и по специалности, в които страната има недостатъчен капацитет срещу дългогодишен ангажимент за работа в държавните болници.
Това са само част от предложенията на БСП в лицето на лидера ѝ Корнелия Нинова, представени на Национално съвещание на партията, на което е представен проекта на левицата „Визия за България“.
Според левицата изградената у нас здравна система е смесица от принципи и модели, които не само че не са синергични, но и взаимно си противоречат и това поражда несигурност в нейните елементи, неустойчивост на управленските отношения и непрекъснати промени.
Поредното безсмислено демагостване.