Ще се откаже ли НЗОК да води дела за надлимитна дейност след решението на ВАС
Ще се откаже ли НЗОК да води дела за надлимитна дейност? Този въпрос изниква на дневен ред, след като вчера петчленен състав на ВАС върна делото за служебния рамков договор от 2016 г. в съдебната зала. Очаква се той да бъде отменен съвсем скоро и да стане поредният нормативен акт, регламентиращ лимитите на болниците, който пада в съда.
Решението на ВАС по жалбата на ЦЗПЗ, Националното сдружение на частните болници и БЛС, с която те оспорваха т.н. „служебно НРД“, прието през 2016 г., отменя предишното решение на тричленния състава на ВАС и го връща на друг състав с указания, според които служебното НРД трябва да бъде отменено. С влязло в сила решение ВАС е обявил за нищожна наредбата за основния пакет, която служи като основа на служебното НРД. Отменена е и разпоредбата за събиране на пръстови отпечатъци. Най-важното в решението на съда обаче е, че Надзорният съвет не е имал право да приема „служебно НРД“, а само допълнение към действащото от 2015 г. От това следва, че предстои ново разглеждане на случая и в крайна сметка „служебното НРД“ ще бъде отменено.
Според д-р Стойчо Кацаров, председател на ЦЗПЗ, решението на ВАС ще има отношение към делата, които болниците видят за надлимитна дейност, която само за 2016 г. е около 16-17 млн. Това ще стане възможно след края на новата служебна процедура за „служебното НРД“. Още повече че има около 15 болници, които вече са осъдили НЗОК по такива дела. Повечето от решенията се позовават на това, че НЗОК не може да откаже плащането на здравно осигурено лице независимо от основанията, които използва и навежда на въпроса дали НЗОК да води тези дела при условие, че вече е пределна ясно, че тя ги губи, а това е свързано не само с изплащаната сума, но и с допълнителни плащания като лихви, държавни такси, съдебни разноски, хонорари и т.н. По-добре би било, ако Касата спре тези дела и да им изплати надлимитната дейност.
Да припомним, че общата сума за неизплтена лимитна дейност за 2015 г. е над 52 млн. лв., а за последните три години възлиза на над 120 млн. лв. Това означава, че ако НЗОК не се споразумее с болниците, тя ще ощети бюджета си с още 80 млн. лв,.
Прочети още:
Здравната каса – доброто намерение, което осея с тръни пътя към ада на българското здравеопазване