Изследователите са открили начин, чрез който да позволят на имунните Т-клетки по-лесно и точно да разпознават вирусите в тялото. Елиминира се и нуждата да се използват вируси, за да се прехвърля ДНК, която да атакува клетки.
Една от сегашните практики в медицината е да се използват вируси с модифицирана ДНК, която да не е заразяваща, като след това към тях се добавя ДНК, която да лекува или „коригира“ други увредени клетки. След това вирусът се поставя в тялото с надеждата, че като се репликира бързо с правилната ДНК, ще може да помогне за лечението на специфично заболяване. В действителност обаче, има рискове от неправилно разпространение на гените или дори увреждане на съществуващи, здрави гени. Освен това процесът е скъп и времеемък.
Новият метод използва електрическо поле, което за кратко прави мембраните на Т-клетките по-приемливи към нова ДНК. Това улеснява внедряването на редактирана с CRISPR „правилна“ ДНК. Тъй като CRISPR позволява редактирането само на малки части от една нишка, това намалява риска от увреждане на клетките и може да се използва като по-специфична и насочена генна терапия.
Опитите на учените с новата техника досега показват успех в лечението на рядка автоимунна болест, която досега не е била лечима. Освен това методът на работа е по-бърз. Въпреки това все още трябва да се направят доста опити преди CRISPR и новият метод да могат да бъдат приложени в реалната практика.