Мая Манолова: Бях отстранена от вицепремиера Валери Симеонов
„Бях отстранена от вицепремиера Валери Симеонов…“, това сподели в социалната мрежа г-жа Мая манолова, омбудсман на р. България.
Поместваме коментара ѝ без редакторска намеса.
Днес (17.07.2018 б. р.) бях отстранена от вицепремиера Валери Симеонов от заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, на което като вносител и автор на законодателнo предложениe в Кодекса за социално осигуряване, исках да го представя пред членовете му – министъра на труда и социалната политика, синдикални и работодателски организации. Става въпрос за проект на закон, с който се опитвам да поправя една несправедливост, „сътворена“ от същите тези участници, а именно отнетото право на миньорите от последния подземен рудник „Бобов дол“, около 80 души с трудов стаж по 10, 15, 20 години да се пенсионират по стария ред, по който се пенсионираха всички техни колеги до края на миналата година.
Забележете пред какъв абсурд бях поставена – да отстоявам правата на миньорите пред синдикатите, призвани да защитават правата им. Оказа се обаче, че не всички са готови да отговорят публично на неудобни въпроси.
Бях помолена от г-жа Светлана Ангелова, фактическия вносител на законопроекта, която има работа в избирателния си район, да отида на заседанието и да защитя законопроекта. Присъствах и в качеството си на вносител на промените в Кодекса за социално осигуряване.
С изумление приемам създалата се ситуация днес на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, тъй като според международните стандарти, включително Парижките принципи на ООН, свързани със статута на националните правозащитни институции, на омбудсмана във всяка държава следва да се осигури възможно най-широк мандат от компетентности. Парижките принципи не просто предоставят право на националния обществен защитник да насърчава и защитава правата на човека, но и според чл. 3 му възлагат като отговорност участието и намесата във всяка ситуация при нарушавани човешки права. Такъв мандат на омбудсмана му е предоставен с Конституцията на Република България, а чл. 20 от Закона за омбудсмана предвижда, че националният обществен защитник има право на достъп до органите, техните администрации и лицата по чл. 2 /държавните и общинските органи и администрации, както и от лицата, на които е възложено да предоставят обществени услуги/, включително и да присъства при обсъждане и вземане на решения от тях.
Още повече, че отнемането на възможност на омбудсмана да представи позицията си в защита на нарушени човешки права е грубо незачитане на принципите на правовата държава и основите на функционирането на демократичните институции.
С други думи аз имам не само право да участвам, но съм длъжна и ще го правя, защото така разбирам работата си като защитник на гражданите и техните права.