Прочитания: 49

Сн.:БГНЕС
Омбудсманът Мая Манолова бе изгонена от заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, съобщава News.bg.
Синдикати и работодатели, позовавайки се на правилника за функциониране на Тристранната комисия, се обявиха против присъствието на омбудсмана Мая Манолова по време на работата на Националният съвет за тристранно сътрудничество.
Омбудсманът Мая Манолова пожела да присъства при разглеждането на законите, касаещи правата на хората с увреждания, аргументирайки се, че Законът за омбудсмана ѝ дава право да присъства на заседания, на които се обсъждат законодателни промени, касаещи правата на българските граждани. Въпреки настояването ѝ обаче, участниците в заседанието не се съгласиха.
„Мисля, че това е най-нормалното нещо – омбудсманът да присъства на заседание, на което се обсъждат законопроекти, които касаят правата на българските граждани“, заяви Манолова и отсече: „Моето място е тук.“
Въпреки това участниците в обсъждането не се съгласиха с това.
Валери Симеонов, председателстващ заседанията на Тристранния съвет изтъкна, че съветът работи по определен правилник и поиска документ, с който Манолова да покаже, че е упълномощена от г-жа Ангелова да представи законопроекта.
„Няма как аз първо да наруша правилника“, заяви още Симеонов и добави, че „всяко заседание е съпроводено с доста взривоопасна атмосфера.“
Димитър Манолов заяви: Можех и аз да доведа 200-300 миньори. Иван Кокалов от КНСБ също бе против омбудсманът да присъства на това заседание – в противен случай на базата на това наше изключение от правилника, всеки един може да дойде и да присъства и да ни става супервайзер.
БСП, от своя страна, нямаше нищо против Манолова да присъства на заседанието.
„Неприемливо е Омбудсманът да бъде гонен от заседание на Тристранния съвет, още повече в момент, когато се обсъждат ТЕЛК и пенсионирането на миньорите – въпроси, които засягат пряко живота на хиляди българи. Ролята на обществения защитник е да отстоява правата на човека. В тази връзка, аргументът за неспазена процедура по присъствие на Омбудсмана на заседанието е несъстоятелен и е опит за поредно непрозрачно вземане на решения.“
В крайна сметка г-жа Мая манолова напусна залата.
Да припомним, че днес Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъжда промените в системата на ТЕЛК. Предвижда се лекарите да дават проценти на неработоспособност само за основно, но не и за съпътстващи заболявания.
Всяко заболяване вече ще има точно определен процент на неработоспособност
В момента трайната неработоспособност се формира на базата на всички съпътстващи диагнози, но това ще отпадне.
Друга промяна е, че за всяко заболяване вече има точно определен процент на неработоспособност. Досега той варираше в различни диапазони.
За да се избегнат порочни схеми, в състава на ТЕЛК-овете ще сменят различни специалисти. Реформата стана причина за протести сред хората с увреждания.