Това трябва да знае всяка жена
Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване сред жените по целия свят. Всяка година от рак на гърдата умират … жени. Жените с рак на гърдата у нас са 44 хиляди и всяка година лекарите откриват по 4 хиляди нови случая, от които 20% от тях в напреднал стадий.
Според Световната здравна организация до 2020 година раковите заболявания ще се увеличат с около 50% в целия свят. Съобразявайки се с тази тенденция, профилактиката на заболяването е от изключителна важност.
Доказано е, че здравословният начин на живот, профилактиката и ранната диагностика позволяват на голям процент от тези жени да преодолеят болестта.
Не са известни причините за възникването на рака на гърдата, но има редица състояния, които са свързани с по-голямата вероятност за заболяване. Това са т.нар. рискови фактори, които трябва да се преценяват индивидуално за всяка жена.
- фамилна обремененост – т.е. наличието на такова заболяване при майка, баба, сестра, дъщеря
- при генетични промени свързани с изменения в BRCA1 и BRCA2 гените
- при доказан рак на едната гърда, вероятността за възникване на рак и на втората е голям
- при нераждали жени или при късно раждане на първото дете
- при ранна поява на първата менструация или късно настъпване на климакса
За съжаление първите симптоми при възникване на рак на гърдата често остават незабелязани. Обърнете се към лекар, ако забележите някои от следните неща:
- Бучка или деформация на гърдата си
- Бучка в областта на подмишницата
- Изтичане на секрет от зърното на гърдата
- Деформация на зърното
- Промени в цвета и вида на кожата на гърдата
Когато туморът е още малък и разположен дълбоко в тъканнта на гърдата, той не може да се опипа и не предизвиква болка и дискомфорт. Затова в целия свят за ранната диагностика на рака на гърдата се използва мамографията.
Мамографията е образен метод, при който с относително ниска доза рентгеново лъчение се визуализират структурите, изграждащи млечната жлеза. Това е най-разпространеният метод за диагностика на заболяванията на гърдата, при жени и мъже. Мамографията е единственият сертифициран метод в света за провеждане на скрининг на рака на гърдата. С нейна помощ могат да се визуализират малки лезии, които не могат да бъдат палпирани.
Дигиталната мамография представлява цифрова система, при която обикновеният рентгенов филм е заменен от детектори, имащи способността да превърнат отслабените рентгенови лъчи в електрически сигнали. От тези електрически сигнали се получава образ, в случая на млечната жлеза, който може да се анализира на екран или да се принтира на специален филм, подобно на конвенционалната рентгенография. Дигиталната мамография има редица предимства като висока разделителна способност, позволяваща да се визуализират изключително малки патологични находка, както и по-ниската доза йонизиращо лъчение, приложено по време на изследването.
В зависимост от целта на изследването, мамографията е скринингова или диагностична
Скрининговата мамография се използва за ранна диагностика на рака на млечната жлеза и се провежда при жени, които нямат оплаквания или видими промени в гърдите. Обикновено тя изследва двете млечни жлези в две взаимно перпендикулярни проекции. Така могат да се открият туморни формации, които не се опипват при обикновения преглед. Жените над 45-годишна възраст и тези с повишен риск за възникване на рак на гърдата трябва да се подлагат задължително на скринингова мамография.
Диагностичната мамография е рентгенов метод, подходящ за изследване на всички жени, които имат симптоми от страна на млечните си жлези като напиващи се туморни маси, задебеление или зачервяване на кожата на гърдата, секреция от каналите, деформация на зърното или болка. С диагностична мамография се уточняват и всички аномалии, установени при скрининговото изследване.
Всяко едно патологично състояние на гърдата може да наложи допълнително уточняване с помощта на ултразвуково изследване. То се провежда с апарат с висока разделителна способност от квалифициран лекар като получената информация допълва тази, получена при мамографията. Ултразвуковото изследване на млечните жлези е показано при пациенти в детеродна възраст поради липсата на йонизиращо лъчение.
Магнитнорезонансната томография се очертава като изключително перспективен метод при диагностициране на някои от заболяванията на млечните жлези. При провеждане на изследването пациентката лежи по корем, като двете млечни жлези се поставят в специална приставка. По този начин след въвеждането на контрастна материя във вената на ръката се получава едновременно образ от двете гърди. Това е най-съвременният метод за диагностициране на неуточнени формации в млечните жлези, за ранна диагностика на пациентки с повишен риск от рак на гърдата, при диагностициране на рецидив на лекуван рак на гърдата или при жени с протезирани млечните жлези.
За повече информация можете да позвъните на тел. 02/ 403 4000 – Аджибадем сити клиник, Болница Токуда.