Менопауза, тютюнопушене, килограми
Пушачите изтъкват различни причини, поради които не могат да се разделят с цигарите, например килограмите. Учените от Института по охрана на женското здраве (Women’s HealthInitiative – WHI) обаче, са на мнение, че с минимално увеличение на физическата активност през менопаузата, след отказването от цигарите, жените могат да запазят желаната от тях фигура. резултатите са публикувани в онлайн списанието Menopause на Североамериканското общество по менопауза (The North American Menopause Society- NAMS).
Статията, озаглавена „Физическа активност и нарастване на килограмите след прекратяване на пушенето при жени в менопауза“, е резултат от първото официално изследване на връзката килограми – цигари при жените в менопауза.
Изследването е продължило три години и в него са взели участие 4717 жени-пушачки, от които 1282 са се отказали от цигарите, а 3435 са продължили да пушат. Физическата активност е била оценявана по самоотче, а след това е бил сумират количеството МЕТ-часове за седмица (metabolicequivalenttask – показател за интензивността на натоварването и количеството на изразходвания кислород).
Теглото на участничките е било измерено при първото и третото посещение и показало, че теглото на жените, които са оставили цигарите, без да увеличат физическата активност, се е увеличило със 7,7 фута (приблизително 3,5 кг.) в ставнение с тези, които са продължили да пушат.
При отказалите се от пушенето и увеличилите физическата активност с повече от 15-МЕТ часа в седмица, увеличението на теглото е било с 5,6 фута (около 2,5 кг.). Увеличената физическа активност се оказал най-полезна за жените с нормално тегло, в ставнение с тези, с наднормено тегло.
Най-малко килограми са „качили“ жените при които е имало:
- слаба физическа активност в началото на изследването,
- постепенно увеличаване на активността през трите години на ексеримента,
- промяна на начина на хранене.
„Засилването на физическата активност предотвратява“качването“ на килограми, независимо от физическата активност, която са имали преди прекратяване на пушенето“, казва д-р ДжоАн Пинкертон (JoAnn Pinkerton), изпълнителен директор на NAMS. „Най-добри резултати в регулирането на теглото, са постигнати при жени, които са имали по 150-минутна умерена физическа активност седмично, изразяваща се в леки натоварвания –например ходене – 90 минути ходене в седмица, при скорост три мили/час (приблизително 5 км/ч.). Изследването показа, че от значение, но в по-малка степен, е промяната в начина на хранене. Надеждата на пушачите в менопауза, които са решили да се откажат от цигарите е: повече ходене и подбор на храната.“
Превод: П. Панайотова