Чипсът и газираните напитки падат от екрана
„Няма да се позволяват никакви реклами, дори и скрити, на храни, които не са здравословни, особено ако са насочени към деца. Тази забрана няма да покрива само радио, телевизия и преса, но и интернет пространството и социалните мрежи“, поясни д-р Ангел Кунчев, главен държавен инспектор по бТВ.
Забрана на рекламата на вредни храни по медиите, като част от борбата с вредните навици в храненето. Така коментира д-р Кунчев, главен държавен инспектор, готвената промяна на директивата за средствата за масова информация до края на годината. Предвижда се забрана на рекламите на вредните храни в телевизиите, радиата, печатните издания, интернет страниците и порталите, както и в социалните мрежи. Ще се състави и списък на вредните храни и всяка храна, попаднала в него, няма да може да бъде рекламирана. Това означава, не храни като чипс, безалкохолни напитки с високо съдържание на захари, и с непълно хидрогенизирани мазнини, ще бъдат забранени за реклама.
Промоционални акции от типа да плащаш две безалкохолни, които са с високо съдържание на захар, получаваш три, също няма да има, защото по този начин производителите стимулират повече консумация.
Д-р Кунчев е оптимист в начинанието и смята, че предложената преди няколко години от Министерството на младежта и спорта и на здравното министерство промяна чрез увеличаване на цените не е успяла, щото е била крайна и неправилна затова не се увенчала с успех. Предвижда се контролът да бъде изключително строг.
По отношение на изготвения нов рецептурен справочник за хранене на деца в обществените заведения, каквито са яслите, градините и училищните столове, д-р Кунчев казва накратко това: без бял хляб, без колбаси, без пържени и екзотични храни, но със запазени традиционни закуски като банички и някои типично български десерти с повечко захар.
Нашата страна е една от малкото страни в Европейския съюз, в която има специално разработени сборници с рецепти, съобразени с конкретната нужда на всяка една възраст – в яслите, в градините и в училищата, поясни д-р Кунчев. Новият справочник ще съдържа 430 рецепти и само шест екзотични храни като киноа, чия, манго, а хлябът ще присъства два-три пъти седмично под формата на пълнозърнест хляб.
Осъвременяването на рецептурника се налага поради проблема със затлъстяването на децата, което играе негативна роля върху здравето и е предпоставка за развитие на различни хронични заболявания.
Ще се актуализират норми на солта, захарта, растителните мазнини и т.н., като над допустимия праг храната ще се смята за нездравословна, поясни още д-р Кунчев.