За свободните радикали ролята им в лечението на рака
„Киселинен стрес“ е състояние, което възниква на клетъчно ниво, тогава, когато здравите клетки деградират и стареят под действие на свободните радикали. Учените са убедени, че киселинният стрес е една от причините, водещи към рака. Реакционните (активни) форми на киселините се образуват в резултат на различни клетъчни процеси с участието на О2. Те играят важна роля за поддържане на биологичното равновесие (хомеостазата) в организма, за продукцията на някои клетъчни субстанции и предаването на сигнали в организма. Когато концентрацията на радикалите достигне високи нива, налице е киселинен стрес – главната причина за клетъчното стареене, водещо към мутации, болести и преждевременна смърт на всичко живо.
За разликата здравите клетки, клетки са значително по-устойчиви към активните форми на кислорода. Но и те не са безсмъртни.
Сътрудниците на Онкологичния център „Джорджия“ в Огъстa и колегите им от медицинския факултет на университета в Джорджия, успешно изпитват нова стратегия за лечението на рака с помощта на свободни радикали.
Резултатите са публикувани в списание Cell Metabolism.
Д-р Ган Чжоу (Gang Zhou) и колегите му са използвали т.н. адоптивна Т-клетъчна имунотерапия на рака, която увеличава съдържанието на реактионноспособните форми на кислорода във вътрешността на тумора и ги подтиква към самоунищожение. Адоптивната Т-клетъчна имунотерапия предполага използването на специализираните имунни клетки (Т-лимфоцитите) за търсене и унищожение на злокачествените клетки с определен антигенен профил – набор от чужди белтъци. Авторите са работили с мишки с колоректален карцином. След химиотерапията учените са подлагали мишките на имунотерапия, за да постигнат максимални резултати от лечението.
Резултатите показали, че свободните радикали нарушават защитните механизми на злокачествените клетки, понижавайки нивата на глутатиона – вътреклетъчния антиоксидант. Заедно с това нараснали нивата и на възпалителните маркери.
„Нас ни интересуваше как имунотерапията на рака ще промени метаболизма в раковите клетки. Изследванията показаха, че имунната атака повишава нарастването на свободните радикали в и спомага за регресията на тумора“, коментира д-р Чжоу.
Благодарение на приложените химио- и имунотерапия размерът на туморите при всички животни е намалял. Това беше важна победа. Многообещаващ подход за онкологията. Подобни резултати са били достигнати и при животни с рак на млечната жлеза и при лимфоми. ,
В статията се посочва, че в значителна степен за успеха на лечението допринася факторът некроза на тумора (ФТН-алфа), който допълнително усилва окислителния стрес.
Друг важен извод от проучването е, че непосредствено въвеждане на прооксиданти оказва аналогично действие, тъй като те също нивото на активните форми на кислорода.
„Туморната клетка може да се „нахрани“ със свободни радикали, които тя и бездруго образува активно. Претоварвайки нейните защитни ензими, ние индуцираме програмираната клетъчна гибел – апоптозата“, поясняват учените.
Изследването показа, че раковите и Т-клетките могат да се конкурират за енергийните ресурси в клетките и да оказват пагубно влияние едни на други, а това спомага за разбиране механизмите на имунотерапията.
Д-р П. Панайотова
1 Отговор
[…] За свободните радикали ролята им в лечението на рака […]