Последни препоръки на СЗО за лечението на гонореята
Според отчети на Световната здравна организация (СЗО), базирани на данни от 77 страни, констатирана е стремително нарастваща резистентност на Neisseria gonorrhoeae, причинителят на гонореята, към използваните досега антибиотици. В много случаи това прави заболяването трудно, а дори и неизлечимо.
„Neisseria gonorrhoeae демонстрира много бърза и висока приспособимост. Всяко назначение на нов антибиотик, за нея е нов опит за развитие на резистентност“, коментира д-р Теодора Ви (Teodora Wi) от СЗО.
Според анализите Neisseria gonorrhoeae демонстрира устойчивост към старите, нескъпи антибиотици. В развитите страни все по-често се срещат щамове, които не могат да бъдат унищожение с традиционните средства.
По думите на д-р Ви, това е само върхът на айсберга, защото данни за диагностиката и лечението на заболяването в страните от третия свят практически не съществуват. По приблизителни данни на СЗО, годишно в света от гонорея се разболяват 78 млн. души.
Neisseria gonorrhoeae предизвиква поражения на генитоуретралния тракт, на ректума и гърлото. Възпалението на органите в малкия таз при жените става причина за извънматочна бременност, тубарно безплодие.
Причините, улесняващи разпространението на гонореята, са свързани преди всичко с урбанизацията, либерализацията на отношенията, пренебрегването на предпазните мерки, а също слабата диагностика и неправилно лечение.
Как да се лекува гонореята?
В рамките на програмата WHO GASP, за периода 2009 – 2014 г, експертите са констатирали 97% устойчивост на гонореята към ципрофлоксацина. Други данни показват 81% устойчивост към азитромицин, 66% устойчивост на широкоспектърни цефалоспорини (например орален цефиксим, цефтриаксон).
И днес в много страни по света средство на избор за лечение на гонореята са цефалоспорините, но и те губят сила, тъй като в 50 страни е регистрирана нарастваща резистентност към тях.
От 2016 г. СЗО препоръчва комбинацията цефриаксон + азитромицин.
Понастоящем фармацевтичните компании работят върху три нови антобиотика, но те са все още в различни стадии на клинично проучване и крайният резултат е все още неизвестен.
Затова СЗО апелира към повишаване на здравната култура на хората, като средство в борбата с нарастващата устойчивост на микроорганизмите към антибиотичните средства.
Д-р П. Панайотова