Електронен имплант за контрол на кръвното налягане
Снимка: University of Freiburg
Високото кръвно налягане е застрашаващо здравето и живота състояние, което по правило се взема под контрол с лекарства и с промяна на начина на живот. Понастоящем само в САЩ живеят 67 млн. хипертоници, което ще рече, че всеки трети възрастен е с повишено кръвно налягане, което увеличава риск от инфаркт на миокарда и мозъчен инсулт. Освен това 35 % от лекарствата „губят“ ефекта си в дългосрочен план.
Група учени от Университета във Фрайбург (University of Freiburg) са разработили имплантируем електронен нашийник, който дава възможност за контролиране на кръвното налягане чрез електронни импулси.
При проведените опити върху плъхове, нашийникът е бил имплантиран така, че да се намира под блуждаещия нерв (n. vagus). У плъховете, както и у хората, този нерв започва от продълговатия мозък и се разделя на множество клонове, които инервират органите в коремната кухина, кръвоносните съдове и сърцето. Преразтягането на съдовата стена води до активирането на т.н. барорецептори, които чрез блуждаещия нерв изпращат сигнали до мозъка да защити организма от снижение на кръвното налягане чрез промяна в сърдечната честота, да диването и др.
Използвайки техника, известна като Baroloop, имплантът може да определи кой от неговите 24 електрода се намира най-близко до нервните влакна, отговарящи за предаване на информацията за артериалното налягане в мозъка. След това тези електроди се активират и стимулират избирателно именно тези влакна. Така се предава сигнал до мозъка за регулиране на кръвното налягане. При това без да се стимулират други влакна и без да има някакво друго въздействие върху организма. В хода на експеримента кръвното налягане на плъховете било понижено със средно 30% без да се повлиява честотата на сърдечната дейност или на дишането. За сега устройството е свързано с кабел, който излиза навън, но много скоро учените ще се освободят от това неудобство. Поради строгите критерии за безопасност на подобни устройства, имплантът ще бъде внедрен в практиката не по рано от следващите 10 години.
Подробности можете да прочетете в списание http://iopscience.iop.org/article/10.1088/1741-2560/11/3/036011/meta
1 Отговор
[…] Електронен имплант за контрол на кръвното налягане […]