В Германия добавката за нощен труд е 25% от възнаграждението на специалиста, а ние ще се борим за 0.5%
„Над 3 млн. германци полагат нощен труд. От 2015 г. в Германия добавката за нощен труд е станала 25% от възнаграждението на специалиста, а в някои случаи достига до 30%”, изтъкна oт своя страна д-р Хелене Кортлендер, директор на Бюро България – Фондация “Фридрих Еберт”.
В момента ставката за нощен труд е 25 ст. От синдикалната организация ще предложат допълнителното възнаграждение за всеки час работа от 22:00 до 06:00 часа да стане 0,5% от минималната работна заплата за страната, т.е. 2,55 лв. Така в рамките на нощната смяна, която не бива да е по-дълга от 7 часа, специалистът, полагащ нощно дежурство, ще получи общо 17,85 лв. Сред другите искания са намаляване на работната седмица от 56 часа до 48 часа, както е в другите страни от ЕС, служителите и работниците да могат да отказват нощен труд и др. Участниците в дискусията подписаха споразумение, в което са залегнали основни искания за по-добри условия и заплащане на нощния труд. То ще бъде подложено на обществено обсъждане, след което ще бъде внесено в отговорните институции.
„За 10 години минималната работна заплата е скочила почти три пъти, а ставката за нощен труд не се е променила“, коментира Здравчо Здравчев, председател на Национална федерация “Техническа индустрия, наука и информатика” към КТ “Подкрепа” заяви, че повече от 400 000 души у нас полагат нощен труд, който често води до физиологични, здравни, социални и демографски проблеми и допълни:
„Затова от КТ “Подкрепа” ще настояват тя да бъде процент от минималната работна заплата.“
„Темата за нощния труд е изключително чувствителна и болезнена тема за професионалистите по здравни грижи. В малка част от лечебните заведения, в които има сключен Колективен трудов договор, се спазва ставката от 1 лев на час за нощен труд.”
Това заяви председателят на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева, която взе участие в Дискусионния форум на тема “За достойни условия и заплащане на нощния труд и предотвратяване на последствията от него”, организиран от Конфедерацията на труда “Подкрепа” и Фондация “Фридрих Еберт”, информират от съсловната организация.
Според Милка Василева ниското заплащане е основна причина за липсата на кадри, а оттук и проблемите с извънредния нощен труд, който, освен, че е ниско заплатен, води го грижа за значително повече болни и до „изпепеляване“ на работещите.
“Поради тази причина ние активно ще се включим в тази кампания. Надяваме се с усилията на всички представени тук институции да постигнем по-добри условия на труд и по-високо заплащане на нощния труд”, заяви Милка Василева.
Освен че по-голямата част от специалистите по здравни грижи са предпенсионна или дори в пенсионна възраст, допълнителното натоварване, резултат от незспазването на трудовото законодателство, допълнително оказва неблагоприятна роля върху здравето им. Недостигът на кадри и недостойното заплащане са причина медицинските специалисти да работят на две-три, че и повече места.
“Именно благодарение на това огромно натоварване на специалистите по здравни грижи здравната ни система продължава да съществува”, подчерта председателят на БАПЗГ,
Според г-жа Василева времето за промяна отдавна е настъпило. Промяната ще е тази, която ще запази работещите в сферата на здравеопазването и ще привлече младите кадри да работят у нас, а не да напускат страната.
Това заяви председателят на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева, която взе участие в Дискусионния форум на тема “За достойни условия и заплащане на нощния труд и предотвратяване на последствията от него”, организиран от Конфедерацията на труда “Подкрепа” и Фондация “Фридрих Еберт”, информират от съсловната организация.