„Изчезналите“ болести
В понеделник Световната здравна организация (СЗО) публикува за обсъждане новата Международна класификация на болестите (МКБ). В нея терминът „джендър несъответствие“ е изнесен от главата за психически разстройства и е включен в главата за сексуално здраве.
В този си вид МКБ – 11 ще бъде официално представена през май 2019 г. по време на Световната здравна асамблея и ще влезе в сила от 1 януари 2022 г., ако получи одобрение от държавите членки на организацията.
С промяната, в СЗО се надяват да допринесат за подобряване на социалния статус на джендърите и отбелязват, че „налице са значителни потребности в медико-санитарната помощ, които могат да бъдат задоволени най-добре, ако състоянието е закодирано в рамките на МКБ.“
Доктор Лале Сай (Lale Say), координатор на Департамента по репродуктивно здраве и изследвания (Department of Reproductive Health and Research) към СЗО, заявява, че сега организацията „много добре разбира, че нещата всъщност нямат отношение към психическото здраве, а класификацията на състоянието като психическо разстройство води до стигматизация.“
Експерти и членове на ЛГБТ-групите приемат тази стъпка като прекратяване на дискриминацията към тях, още повече, че МКБ се използва в световен мащаб за определяне на състоянието и диагностициране на пациентите.
„Това е историческа крачка“ , твърди Сам Винтер (Sam Winter), професор по обществено здравеопазване в университета Кертин (Curtin University), Австралия. „Най-накрая, класификацията, която беше един исторически артефакт и нямаше големи научни основания, но беше със сериозни последици за живота на транс-хората, се поправи.“
Винтер поддържа и решението на СЗО да премахне и т.н. „остатъчни“ диагнози, свързани с еднополовите влечения, които са били използвани като основание за такива опасни практики като конверсионална терапия (съвкупност от методи за изменение на сексуалната ориентация).
Още през 1990 г. от СЗО заявиха, че „сексуалната ориентация не трябва да се разглежда разстройство.“
В своята нова характеристика на джендърството СЗО твърди, че „джендърските варианти и поведение не са основни“ за поставянето на диагноза за психическото здраве на човека.
И макар МКБ да се възприема в повечето страни на света, психиатрите в САЩ използват еквивалент, известен като Диагностично и статистическо ръководство по психически разстройство (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders – DSM).
През 2012 г., в разработената от Американската психиатрична асоциация от DSM-5, терминът „джендърско разстройство“ е заменено с „джендърска дисфункця“.
1 Отговор
[…] „Изчезналите“ болести […]