Педиатричен справочник за деца джендъри
Първото в историята ръководство за медицинска помощ на деца и подрастващи джендъри беше публикувано в Medical Journal of Australia в Австралия.
Джендър, буквално означава „социален пол“, т.е. към кой пол се идентифицира човек сам, независимо от биологичния си пол при раждането: мъжки, женски, към двата или към никой.
Транджендъри са хора, които се идентифицират с противоположния на биологическия им пол.
Лекари от института по педиатрия към Murdoch Childrens Research Institute) съобщават в The Conversation, че през последните 5 години броят на деца и юноши джендъри, които се обръщат за помощ към тяхната педиатрична гендерска служба 10 пъти повече в сравнение с предишни години. Аналогична тенденция се наблюдава в повечето западни страни.
Това наложило лекари, родители и представители на трансгентните общности да обединят усилия за създаването на медицинско ръководство за деца и юноши трансджендъри.
И макар изследванията и наблюденията в тази област да са все още недостатъчни, известно е, че отчитането на трансгендерството по време на преглед, подобрява психичното здраве на тези деца за в бъдеще.
Новото ръководство има за цел да научи медицинския персонал на „недискриминационен“ език.
Например: при запознанство с млад човек трябва да се пита не само за името, но и какво местоимение (какъв род) използва по-често за себе си, за да се демонстрира поддръжка към джендърската самодиференциация.
Ръководството съветва да се взема предвид желанието за самоопределение на децата, съобразявайки се с мнението на техните родители и настойници.
Всяко дете или подрастващ джендър е индивидуален, има свои нужди и особености и не съществуват универсални съвети към тях, се казва в ръководството.
Строго се осъжда всеки опит за „конверсия“ или лечение с цел „завръщане“ към биологичния пол при раждане.
В ръководството е отделено специално място на помощта и след половото съзряване, защото успоредно с физиологичните промени се променят и вида поддръжка, от която се нуждаят джендърите.
Ръководството обръща внимание на необходимостта от различма недицинска помощ и подход към гендерите – психологическа поддръжка, консултации по въпросите детеродността, хормонална и хирургична терапия.
Австралийските лекари се надяват, че новото ръководство ще облекчи в значителна степен достъпа на децата и подрастващите към индивидуализирана помощ.
Д-р П. Панайотова
Цялата статия можете да прочетете тук: https://www.mja.com.au/journal/2018/209/3/australian-standards-care-and-treatment-guidelines-transgender-and-gender