Пристрастяването към видеоигри – в групата на психическите разстройства според новата МКБ
В новата Международна класификация на болестите (МКБ – 11) патологичната привързаност т.н. „игрово разстройство“ към видеоигрите ще се отнася към психическите отклонения.
Съобщението предизвика сериозен отзвук и се прие по различен начин от специалистите.
МКБ се ползва не само от лекарите, но и от изследователите и застрахователните компании, по тази причина на нея се гледа като сериозен документ. Доктор Владимир Позняк (Vladimir Poznyak) от отдела за психично здраве и злоупотреба с вещества към Световната здравна организация смята (СЗО), че информираността по проблемите на игровото разстройство нараства и все повече хора могат да получат помощ. По оценка на СЗО процентът на хората, които страдат от такова разстройство в световен мащаб е 2-3%, според други експерти цифрата е не повече от 1%.
„Милиони геймери по света, дори когато става въпрос за силено влечение към игрите, никога няма да проявят признаци на зависимост“, коментира Позняк и добавя, „такава диагноза може да се постави само професионалист, по определени критерии, свързани с психически нарушения в поведението, продължаващи не по-малко от 12 месеца, или при значително нарушение в личния живот или в професията, поради гейминга.“
От момента, в който се прие игровите разстройства да бъдат включени в групата на психичните разстройства, някои учени и лекари изразиха своя скептицизъм.
„Видеоигрите не са пари, това е различно от психологична гледна точка“ , смята доктор Марк Грифитс (Mark Griffiths), професор в областта на поведенческите реакции и зависимости в Университета Нотингам Трент (Nottingham Trent University), Англия.
Той приветства новата класификация и отбелязва, че тя помага да се разбере проблема и да се разработят методи за помощ.
Психологът Антони Бин (Anthony Bean), изпълнителен директор на The Telos Project в Тексас, е на мнение, че е преждевременно увлечението към видеоигрите да се нарича психично разстройство.
“ Аз съм клиницист и изследовател и се срещам с играещи хора, които считат себе си за зависими“.
Според него обаче, това не е психическо разстройство, приспособителен механизъм, помагащ да се преодолеят първични проблеми като депресия и тревожност.
„Когато депресията и тревожността отпаднат, намалява и привързаността към игрите“, твърди Бин.
През 2017 г. група експерти публикуваха дискусионна статия, според която, включването на пристрастяването към видеоигрите в групата на психичните разстройства, ще нанесе повече вреди, отколкото ползи. Авторите на статията подчертават, че изследванията във връзка с видеозависимостта има редица недостатъци, а критериите, по които ще се поставя диагнозата са много сходни с тези, за злоупотребата с наркотици.
Новата МКБ ще бъде представена официално през май 2019 г. по време на Световната асамблея по здравеопазване (World Health Assembly) и ще влезе в сила от 1 януари 2022 г.
37% от лекарствата имат като странично действие депресия и суицидни мисли