Проф. Генчо Начев: „Категорично трябва да се въведе официално доплащане.“
Сн.: БНТ
„Категорично трябва да се въведе официално доплащане.“ Това казва директорът на столичната „Св. Екатерина“ проф. Генчо Начев пред „24 часа“ .
По думите му обаче то трябва да се предшества от реалното остойностяване на всяка медицинска услуга и яснота каква част от нея се поема от публичния фонд и каква част е съучастието от гражданина. За спешното лечение и застрашаващите живота състояния, разбира се, не трябва да се доплаща, но за останалите видове лечение над тази гарантирана помощ е редно да има съучастие, посочва той.
„Дори да изглежда нелогично, от доплащане „на светло“ пациентите ще спечелят. Сега нерегламентираното даване на пари е около 40% от ресурса, с който се финансира лечението. Този процент е рекорден за Европа. При едно обмислено, изчислено по реални разходи доплащане в границите 5-20%, хората ще дават от джоба си много по-малък процент от сегашните 40 на сто. Отдавна обяснявам публично, че ако участва с официална такса, това дава на пациента повече права“, коментира проф. Начев.
По думите му, от официалното доплащане ще има поне 3 безспорни ефекта за пациента. „Първият е възпитателен. Когато лично си финансираш част от лечението, се стараеш по-малко да боледуваш – живееш по-здравословно, храниш се по-разумно, спортуваш, балансираш живота си така, че да не стигаш до болница“, обяснява директорът на „Св. Екатерина“. Вторият е контролен, отбелязва той: когато човек плаща, той се замисля дали изобщо има нужда да му се извършва дадено изследване или лечение, което му се предлага. Ако не се чувства компетентен сам да прецени смисъла от съответната процедура, е силно мотивиран да потърси второ мнение и да иска повече аргументи да се подлага ли на нея, като съответно заплати определена такса.
„Третият ефект е, че се отваря ниша за допълнително здравно осигуряване. Тогава има повече избори – човек ще може да реши дали да си прави допълнителни вноски, дали да спестява някаква сума, за да може да доплати при нужда за лечение, дали ще инвестира в нещо, което да може да продаде при необходимост, дали ще се осигурява допълнително, или ще се застрахова здравно и ще разчита съответният фонд да се погрижи за таксите по лечението му извън минималния пакет, поеман от задължителното осигуряване“, посочва още проф. Начев.
2 Отговори
[…] […]
[…] […]