Протестиращите майки на деца с увреждания отново несъгласни
Майките на деца с увреждания изразиха несъгласието си с оставката на зам.-министъра на труда и социалната политика Росица Димитрова в писмо до премиера Бойко Борисов.
Публикуваме позицията им без редакции.
Уважаеми г-н Премиер
Поредната оставка в Министерството на труда и социалната политика спира реформите за хората с увреждания.
Национално представителните организации на и за хора с увреждания, в качеството си на социални партньори на Правителството, не приемаме оставката на зам.-министър Росица Димитрова. Ние твърдо заставаме зад високия й професионализъм и изразяваната от нея воля за промяна в политиките в сферата на уврежданията, демонстрирани от началото на мандата на Правителството.
За България е чест да бъде председател на Конференцията на страните по Конвенцията за правата на хората с увреждания за периода 2017 – 2018 г. и в това си качество да организира Конференцията за 10-та и 11-та сесия на тема „Никой да не бъде изоставен чрез пълното изпълнение на Конвенцията по правата на хората с увреждания“.
Това обстоятелство наложи страната да бъде представена на най-високо правителствено и експертно ниво. Успехът на България се потвърждава от официалните отзиви по представянето на страната ни чрез участието на МТСП в лицето на зам.-министър Димитрова и постоянното представителство на България в ООН. До края на Българското председателство на ЕС може да се отчете и напредъка в преговорите с Европейския парламент по Европейския акт за достъпност, от една страна с отваряне на преговорите, и от друга страна в намиране на компромисни предложения за финализиране на дебата по него.
В конференцията участие са взели над 1 500 участника,
по време на Общия дебат изказвания са направили над 140 представители, вкл. около 35 представители на министерско и друго високо политическо ниво и други представители на гражданското общество.
Програмата на Конференцията включва общ дебат, три кръгли маси и над 100 съпътстващи събития.
По време на визитата заместник-министър Росица Димитрова участва в общия дебат, в трите кръгли маси и в съпътстващите събития за „Упълномощаване на хората с увреждания и изграждане на включващо общество: Право на образование, свобода на изразяване и достъп до информация, участие в културни дейности“, „Използване на социалния диалог за напредък в прилагането на Конвенцията“ и други.
Българското председателство на 11-та сесия на Конференцията на държавите страни по Конвенцията по правата на хората с увреждания се оценява като изключително успешно. Участието на Българска делегация е от огромна важност, тъй като политиката за хора с увреждания е един от приоритетите на Българското Правителство и Председателството на нашата страна на Европейския съюз, предстои защитата на националния доклад на нашата на България на 3 и 4 септември към Комитета за правата на хората с увреждания на ООН и в момента започва диалога с комитета. В тази връзка е необходимо България да се представи достойнои да влезе в редиците на цивилизованите страни прилагащи Конвенцията на ООН за правата на Хората с Увреждания. Това ще допринесе за положителен резултат на нашия доклад през м. септември.
Участието на такива форуми показва наличието на политическа воля за промяна и приоритетност на тези въпроси.
Дългогодишните ни опити за съществена промяна в политиките за хората с увреждания най – после срещнаха разбиране в екипа на министър Петков, в това число и в ресора на зам.-министър Росица Димитрова.
С активната работа на зам.-министър Димитрова и нейния екип от началото на нейната работа в МТСП до момента сме силно обнадеждени за прилагането за Конвенцията в пълна степен и дадения ангажимент от държавата никой да не бъде изоставен чрез реализирането на правата на хората с увреждания в съответствие с Конвенцията. В лицето на заместник-министър Димитрова срещаме диалогичност и компетентност за промяна в националната политика за хората с увреждания и прилагане на Конвенцията за правата на хората с увреждания. В ресорът й са и най-важните законодателни инициативи по отношение на политиките за хората с увреждания – инициирани са работни групи и се обсъжда нов закон за хората с увреждания, закон за социалните услуги, закон за българския жестов език и др.
Уважаеми Г-н Премиер,
Нейната оставка ще стопира процеса за положителни промени в тази област. Национално представителните организации на и за хора с увреждания, считаме че политически среди, медии и други съвсем тенденциозно коментираха участието на българската делегация на този форум. Ние настояваме решението Ви да не бъде ръководено от емоции и външни внушения, а от трезва оценка на ситуацията и стремеж за изпълнение на твърдите ангажименти на Правителството към Хората с Увреждания.