Национална хематологична болница – „Малка болница с големи дългове“, или как се източва Касата
„Малка болница с големи дългове“ така е наречена Национална хематологична болница по повод на разкритията, свързани с финансови злоупотреби и опити за източване на Националната здравна каса, вразследване на Нова тв.
Купуване в огромно количество скъпо лекарство за рак на гърдата, от болница, която не лекува това заболяване; лекарства за клинични проучвания с изтекъл срок на годност; договори за финансово обвързване на лечебното заведение; разминаването между официалните справки за поръчаните и използваните количества от лекарството за рак на гърдата в хематологичната болница с подписваните фактури и данните от счетоводната система на болницата, са само част от нередностите, установени от разследването.
Така например за 2013 г., когато, според справката на болницата, няма доставени и употребени количества, има платена фактура за над 400 000 лв. Така в края на 2014 година в болничната аптека са заприходени 20 000 броя от лекарството за рак на гърдата. Към складовата разписка е приложена фактура за 425 000 лв. По време закупуването на лекарството съвпада с времето на рязко влошаване на финансовото състояние на болницата. От печалба, през 2013 г. до близо 6 млн. лв. загуби през 2015 г.
Бившият директор на болницата проф. Георги Михайлов смята, че данните или са манипулирани, или са неверни, защото такъв разход за това лекарство е невъзможен. От лечебното заведение съобщават за провеждани процедури по Закона за обществените поръчки, въз основа на които са сключвани договори. Складовата и счетоводната информация показват, че доставките са по договорите.
Директорът, подписвал доставките за лекарството за рак на гърдата, не пожела да застане пред камерите здравословни причини, а зам.-директорът по лечебната дейност, а впоследствие и бивш директор на лечебното заведение проф. Георги Михайлов, който в момента е депутат, заяви, че не желае да коментира темата пред камера и обясни. Според твърденията му, той се е борил и е успял да предотврати порочната практика за свръхзапасяване с лекарства.
„Тогавашният изпълнителен директор не ме е информирал и не е искал мнението ми относно решението да закупи големи количества от лекарството. След като бях определен за временно изпълняващ длъжността изпълнителен директор, бях информиран за проблема”, заявява проф. Михайлов.
От Здравното министерство и прокуратурата вече обявиха, че проверяват болницата за злоупотреби, но отказват детайли.
Целият материал можете да гледате тук: https://www.youtube.com/watch?v=UzKFmeGB2Xg