„Жалки шефове в „Медицински одит” търгуват болните като добитък“
Юрист Д. Евлогиев
„Жалки шефове в „Медицински одит” търгуват болните като добитък“,
„Институционалната импотентност на Министерство на здравеопазването и липсата на каквато и да е воля за реформи.“
Това са думи на Димитър Евлогиев, бивш главен секретар ИА „Медицински одит“, пред различни медии. През последните два месеца юрист Евлогиев разбуни духовете, изнасяйки стряскаща информация за работата на наблюдателния орган и обвинявайки нея и ръководството й в недобросъвестно изпълнение на служебните задължения и редица порочни практики.
Изнесените от Евлогиев данни Административна прокуратура прие за основателни, а по-късно към нейното становище се присъедини и Върховния касационен съд на Р. България. Започна се разследване, проф. Златица Петрова временно е отстранена от работа, говорителят на главна прокуратура Румяна Арнаудова, в национален ефир, нарече случващото се в агенцията „класическо престъпление по служба с корупционен елемент” с цел виновните лекари и управители на лечебни заведения да останат ненаказани.“
Изнесените от юрист Евлогиев данни са наистина плашещи: смъртни случаи, 11 от които на деца, които одитът е намерил за „маловажни“ – проверките са били прекратени, не е уведомена прокуратурата, не е предизвикано разследване. Говорителят на главна прокуратура Румяна Арнаудова потвърди казаното от Евлогиев, добави и нови факти – разкрити са 600 случая, прикрити от ИАМО, с цел да се избегнат наказания на болници и лекари. Говори се открито за лекарски грешки, за погрешно лечение, за ненавременна и неадекватна лекарска намеса, за осакатени инвалидизирани хора в резултат на оперативна или друга лекарска намеса.
Сред установените от прокуратурата нарушения са контрол над дейността на служителите и указания за това кое, как да бъде проверявано и описвано, поправка на протоколи от проверки, по нареждане на самата проф. Златица Петрова. Това съвпада с изнесеното от Евлогиев – ограничения, налагани от ръководството, в организацията на работа на агенцията, абсурдна заповед служителите да нямат достъп до електронни масиви и бази данни в агенцията, т.е. да не включват компютрите си, тъй като те веднага се свързват с множество бази данни – деловодна програма „Архимед“, правен, счетоводен и др. специализиран софтуер, база данни на контролните производства и т.н.
Става ясно, че сигналите на юрист Евлогиев не са вчера, той е сигнализирал в Министерството на здравеопазването още през септември 2017 г., но последствия не е имало. И макар някои да съзират в тях просто личен конфликт с шефката на „Медицински одит“, нещата изглеждат доста по-сериозни и принципни.
От главна прокуратура твърдят, че много телефоните буквално прегряват от обаждания на лекари, желаещи да съдействат на разследващия орган.
Нещата изглеждат оптимистични – този път – най-сетне – нещо ще се случи. Така смята и Димитър Евлогиев:
„Най-хубавото предстои“, казва той и допълва, че ще направи всичко по силите си, за да доведе нещата докрай. Призовата и бившите си колеги да постъпят по съвест, като хора, работещи за държавата, а не за проф. Златица Петрова.
Но дали е така? Не е ли прекалено рано и прекалено оптимистично за подобни изказвания?
Потърсихме за коментар адв. д-р Мария Петрова, която се оказа доста премерена, за да не кажем скептична, в обяснението си. Ето какво каза тя специално за LexMedica News:
Адв. Мария Петрова
„Право на Прокуратурата е да обвинява, но за да не „паднат“ обвиненията в съда, те трябва да са „облечени“ в съответната „буква“ на закона и подкрепени с доказателства.“ А много често това просто не става.
Ето един пример: от Прокуратурата коментират, че „смърт на новородено“ е била приравнена на „маловажен случай“ и с това оставят погрешно впечатление в обществото. На пръв поглед и чисто житейски звучи наистина цинично. Не е редно да се коментира без познаване на съответните документи, затова написаното по-долу е само според коментарите на Главна прокуратура.
Изпълнителна агенция „Медицински одит“ е административно наказващ орган и като такъв е длъжна да се произнесе налице ли са предпоставки за прилагане на чл. 28 ЗАНН „За маловажни случаи на административни нарушения“. Наказващият орган (ИАМО) може: да не наложи наказание, като предупреди нарушителя, устно или писмено, че при повторно извършване на нарушение ще му бъде наложено административно наказание;
С оглед и Тълкувателно решение № 1 от 2007 ПО ТЪЛК. Н. Д. № 1/2007 Г., ОСНК НА ВКС, преценката на административнонаказващия орган за „маловажност“ на случая по чл. 28 от ЗАНН се прави по законосъобразност и подлежи на съдебен контрол. Прилагайки тази разпоредба, наказващият орган всъщност освобождава от административнонаказателна отговорност, а това освобождаване не може да почива на преценка по целесъобразност. Когато съдът констатира, че предпоставките на чл. 28 ЗАНН са налице, но наказващият орган не го е приложил, това е основание за отмяна на наказателното постановление поради издаването му в противоречие със закона.
Нямаме данни дали е упражнен съдебен контрол във всички цитирани като „Маловажни“ случаи на смърт на пациенти от Прокуратурата. Важно е да се отбележи, че е твърде възможно случаите да са определени като „маловажни“, защото са констатирани административни пропуски, които по никакъв начин не биха се отразили на положените грижи и осъщественото лечение. Например липсва подпис някъде в здравната документация, това само по-себе си не би могло да причини смъртта на пациента, коментира адв. Петрова и добави, че всеки е невинен до доказване на противното.
Така че нека не бързаме с изводите и да изчакаме решението на съда. Нека дневна светлина излезе истината, каквато и да е тя.