37% от лекарствата имат като странично действие депресия и суицидни мисли
Много хора приемат лекарства, чието странично действие е депресията. За Америка този процент е 37% . Това показват резултатите, публикувани в списанието на Американската медицинска асоциация.
Учените са направили ретроспективен анализ на 26 192 възрастни за периода 2005 – 2014 г., в рамките на Национално изследване на здравето и храненето. Установило се, че 8% от изследваните съобщават за депресивни състояния. Това наложило извода, че полифармията (едновременен прием на няколко лекарства) крие реална опасност от развитието на депресия.
От най-често приеманите лекарства 200 има като странично действие депресия или суицидни мисли. Сред тях са противозачатъчните таблетки, антиконвулсивните препарати, лекарства за нормализиране на кръвното налягане и работата на сърцето, инхибитори на протоновата помпа (при лечение на гастрит), антиацидни и обезболяващи лекарства.
Dima M. Qato
„…много от тези лекарства имат предупредителен надпис, затова у нас все още няма радикално решение, то (решението) се отнася за пациентите и специалистите в системата ма здравеопазването, които трябва да знаят за това“, разказва ръководителят на проучването Дима Като (Dima Qato), асистент в Илинойския университет.(University of Illinois), Чикаго.
За депресия съобщава около 15% от възрастните, които приемат три или повече от тези лекарства. За сравнение ще посочим, че при неприемащите лекарства процентът на депресии е 5%, при приемащите един препарат – 7%, при приемащите два препарата едновременно – 9%.
Участникът в изследването Марк Олфсон (Mark Olfson), професор по психиатрия в Колумбийския университет (Columbia University), подчертава, че изследването не посочва причината, а следствието от приема на лекарствата:
„Ние показахме, че ако вие приемате тези лекарства, вероятността да развиете депресия е по-голяма.“
Учените показаха, че 35% (в периода 2005 – 2006 г.) от приеманите рецептурни лекарства имат депресията като странично действие и 38% (в периода 2013 – 2014 г.) При приемана на два или три препарата едновременно опасността нараства с 7-10%.
„Депресията се явява една от водещите причини за трайна инвалидизация и увеличение на процента на самоубийствата в страната. Ние трябва да измислим нещо ново за депресията като проблем на общественото здраве“, заключава Като.
Като отбелязва също, че лекарите и пациентите трябва да са наясно с проблема и да работят за неговото предотвратяване. Лекарите, винаги, когато се срещат със случаи на устойчиви депресии, трябва да мислят и за лекарствата, които пациентът приема.
Психиатърът от Kaiser Permanente Доналд Мордехай (Donald Mordecai) препоръчва да се следи състоянието на пациента и да се определи в кой момент от приемането на лекарствата са се появили симптомите.
„Хора, които нямат в анамнезата си депресия, но след това внезапно са се появили симптоми на такава, трябва внимателно да бъдат обследвани за лекарствата, които получават и за техните странични ефекти“ препоръчва Мордехай.
Д-р П. Панайотова
Цялата статия можете да прочетете тук: https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/2684607
5 Отговори
[…] 37% от лекарствата имат като странично действие депреси… […]
[…] Нелекуваната депресия […]
[…] 37% от лекарствата имат като странично действие депреси… […]
[…] 37% от лекарствата имат като странично действие депреси… […]
[…] 37% от лекарствата имат като странично действие депреси… […]