Новият председател: БЛС няма да атакува НЗК в съда
„
„БЛС би атакувал методиката, по която е направена Националната здравна карта, но това може да стане само в Националната комисия по създаването й, а не пред съда“,това заяви новият председател на Български лекарски съюз д-р Иван Маджаров по БНР.
Във връзка с новата Национална здравна карта д-р Маджаров намери за основателни притесненията на директорите на болниците за новите анекси към договорите и заяви следното:
„Ако с новата здравна карта и с новите анекси подпишат по-малък брой легла, няма да могат да усвоят бюджетите, които им се дават. В също време имаме уверението от Министерството, че определените лимити няма да бъдат намалявани. Ще направя всичко възможно Националната здравна карта да се използва за бъдещо планиране. Там където е необходимо – да се разкриват нови лечебни заведения или да не се допускат, когато има пренасищане, но не би трябвало да се използва за съществуващи лечебни заведения и рестрикции срещу тях.“
Запитан каква е ролята и значението на Лекарския съюз според него, д-р Маджаров отговори, че съюзът трябва да заеме своето достойно място като авторитетна организация, която да взима отношение по всички проблемни въпроси на здравеопазването в България и в същото време да защитава интересите на своите членове, като ежедневно следи проблемите им и им оказва помощ.
Както веднага след избирането си, така и сега, д-р Маджаров обяви, че съюзът, под негово ръководство, ще настоява за повече средства за медицинска дейност.
„Четири милиарда годишно разпределя НЗОК. От тях само половината отива за медицинска дейност. Трябва да знаем, че богатството на държавата откъм медицински кадри се финансира с медицинска дейност. Останалите отиват за лекарствени средства, в което няма лошо, но в последните години сме свидетели на ежегодно завишаване на средствата за медикаменти, а в същото време има драстични ограничения във финансирането на дейността“, каза д-р Маджаров.
В коментара си за случая с дете, от което са били поискани пари за преглед в УСУЛ, д-р Маджаров застана категорично зад колегата си, заявявайки, че случаят не е бил спешен, а неотложен.
„Тя не носи вина, че когато случаят не е спешен, а неотложен, трябва да насочи пациента към касата на болницата. Обществото трябва да прави разлика между спешните и неотложни случаи. Неотложните са една огромна част от дейността на кабинетите в спешните отделения, които никой не финансира. Когато пациентът не влезе за лечение в болницата, НЗОК не плаща за това, а когато не е спешен, Министерството по методиката също не плаща за този преглед. Обществото трябва да знае, че тези неща няма да се финансират“, и допълни, че преценката не се прави субективно от лекарите, а на базата на медицинските стандарти на СЗО.