Сулфанилурейните препарати алтернатива на инсулина при деца
Според The Lancet Diabetes and Endocrinology някои деца, родени с диабет, могат да бъдат лекувани със сулфанилурейни таблетки, вместо с инсулин.
Това показват резултатите от продължило десет години изследване, които авторитетното списание споделя. Оказало се, че сулфанилурейните препарати могат продължително време ефективно да контролират концентрацията на глюкозата в кръвта.
Английски учени от университета University of Exeter, заедно с учени от Норвегия, Италия, Франция и Полша са проанализирали историята на заболяването на 81 пациенти от 20 страни. Получените резултати показали успешно лечение със сулфанилурейни таблетки.
Неонаталният диабет е рядко, хетерогенно заболяване, диагностицирано в първите шест месеца след раждането. В 50% от случаите заболяването е свързано с мутация на KCJN 11 ген, отговорен за регулацията на дейността на бета-клетките на панкреаса, които синтезират инсулина в организма.
През 2006 г. учените установили, че половината от хората с неонатален диабет могат да се лекуват със сулфанилурейни таблетки. Откритието се оказало „ключово“ по отношение на бета-клетките на панкреаса.
Проф. Andrew Hattersley коментира резултатите от изследването така:
„Мнозина от пациентите, които замениха инсулина, преминавайки на лечение със сулфанилурейни таблетки, това е чудодейно“ лечение. То не само, че премахва нуждата от инжектирането на инсулин по няколко пъти дневно, но и осигурява много по-добър контрол върху нивата на кръвната захар.“
Според д-р Pamela Bowman, ръководител на проекта,
„Беше невероятно вълнуващо да се помогне на хората да заменят инсулиновите инжекции с таблетки. Все още стои открит въпроса колко продължителна ще бъде тази компенсация.“
Проблемът е в това, че у пациентите с диабет тип – 2, лекувани със сулфанилурейни таблетки, след петата година ефикасността на лечение значително намалява.
Проучването е показало, че лечението със сулфанилурейни таблетки е безвредно и ефикасно при 93% от лекуваните пациенти, при това е постигнат по-добър контрол на нивата на кръвната захар.
Д-р Панайотка Панайотова
2 Отговори
[…] […]
[…] на мозъчния инсулт и инфаркта на миокарда, диабета – болести, пряко свързани с наднорменото тегло. И […]