Председателят на БЛС трябва да вдъхне на колегите си вяра и сигурност, че правата им се защитават
Д-р Георги Тодоров е завършил МУ – Варна през 1995 г. Работил е последователно като участъков лекар в село Крушари (1995 – 97 г.), Транспортна болница – Варна (1997 – 1999г.), а след това 3 години в Гана, Западна Африка. Притежава специалност лабораторен лекар. Понастоящем ръководи частна лаборатория в Русе. Д-р Тодоров е член на Контролната комисия на БЛС.
Д-р Георги Тодоров е един от тримата известни засега кандидати за председател на БЛС, изборът на който предстои на събора в к.к. Боровец от 8 до 10 юни тази година. Останалите двама са д-р Венцислав Грозев, сегашен председател на съюза и д-р Цветан Райчинов.
Лексмедика нюз публикува концепцията на д-р Тодоров за организацията и работата на БЛС без редакторска намеса.
Обещах да напиша кратка концепция за това какво ще следвам с кандидатурата си за председател на УС на БЛС. Написах я редактирах я и ви предствям Основните цели и наистина за постигането им. Особено внимание съм обърнал на предлагания „Нов здравен модел за финансиране“ в последния абзац Публикувам я тук, а ще изпратя и резюме до медиите и колегиите. ОСНОВНАТА ЦЕЛ на всяко ръководство на съюза е да постигне в мандата си следното:
Да даде на колегите си вярата и истинското усещане, че са защитени правата им и че е се е погрижило за матералното благополучие на членовете си, подобрило го е и го е защитило.
Естествен процес е всеки да иска да получи труда ни и знанията ни на максимално ниска цена, наша задача е за него да получим заплащане, което осигурява просперитет на семйствата ни, възможност за професионално развитие и достойни старини.
Тази е и основната цел на БЛС за да се постигне предложенията си ще систематизирам в три аспекта:
За правната рамка на съюза; за отношението с държавната власт и какво се иска от нас. За баланса на интересите в съюза, за преговорния процес.
На колегите предлагам да направим заедно следното:
За правната рамка на съюза.
1. Иницииране на промени от страна на УС на БЛС и на Регионалните колегии в Закона за съсловните организции – задължително следва да се предвиди съдебен контрол върху решенията на УС на БЛС и дори на Събора. Това е задължително в правова държава, особено за нашата организация създадена екс леге.
Предложения за промяна в Закон за академичния състав. Това ще отдели специално място на ролята на хабилитираните лица в процесите на развитие на професията ни, ще даде сигурност за процеса на продължителното медицинско обучение, а членовете на съюза ще получат сигурност , че взаимопомощта в този процес е от колеги за колеги. Все пак всички сме задължително членове на БЛС , а не само на отделни дружества, които са НПО. Ще се наложи да се разберем по този въпрос. В рамките на 2 месеца следва да направим и предложения за добавка на Кодекса за професионална етика , касаеща тази тема.
2. Промяна в устава, предложенията са на сайта на БЛС, а основата в тях е премахването на акредитационния съвет, а бордовете по специалности са типична екстрактивна институция , която няма обективен критерий за вменените й дейности и липсва контрол върху решенията й, като орган на втора власт в съюза не следва да съществува в този вид. Съществено засилване на ролята на колегиите по региони в процеса на продължително обучение на лекарите и представителност на малките колегии в по-голяма степен.
3. Промяна в закона за публичните финанси и извеждане на бюджета на НЗОК от правно-приложното поле на този закон. Това доведе до съществени промени в нашата роля и ще ни извади от съобразяващи се с бюджет постфактум, до съобразяване с потребностите както на пациентите така и възможност за динамика на разходите след преговори с БЛС
За отношението към държавната власт.
1. Не можем без досег с нея на всички нива, затова там където е предвидено по закон ще участваме конструктивно, предствителите ни там следва да са по -диалогични с колегите си и да имат комуникационен канал за това. Задължителната занапред формула за тази комуникация е да покажем, че правилата за всички аспекти на практикуването на медицина могат да се напишат вътре в съюза, в широка рамка. Не е било никога приемливо чиновниците да пишат правилата, а нашето участие да се афишира, когато е само удобно.
Необходимо е в рамките на няколко дни след събора да дадем мнение в готвените промени в ЗЛЗ. Моето мнение,че етатизма залегнал в тях е вреден за свободната ни професия и административно-команден рецидив. Резултатите в такава среда за всички не може да са добри. Особено тревожен е факта за задължителната здравна карта, която дори според мен засяга правото на свободно придвижване на лекарите в страната, с цел заетост. Безспорен е факта, че това е един ограничителен документ, еманация на счетоводството, като върховно постижение на управлението. Естествно това не е така и в качеството дори на обикновен лекар , а ако ме изберете и за председател на УС на БЛС задължително, ще я обжалвам.
2. Във връзка с отношенията с държавната власт правилата за преговори по всички въпроси, които засягат практиката на медицина следва да се изработят от нас и да им бъдат предложени – срещи, теми дискусии, като задължително условие в тези правила е да се отбелязва резултата от това. Така няма да следваме събитията, а в голяма степен ще им влияем преди да са се случили, често с негативен резултат за една или друга група лекари, в зависимост от специалността или форамта на заетост и/или собственост. Пример за това са днес съществуващите медицински стандарти , в които количествените критерии опредлено пречат на колегите ни за развитие, а на Лечебите заведения да се развиват, инвестират и печелят.
За баланса на интересите в съюза.
1. В най-трудната част не по-късно от завършването на следващите преговори за НРД да изработим правилник за коефицентно участие в Лечебно-диагностичния процес и по-справедливо разпредление на приходите от работата ни по клинични пътеки. Това е широко застъпен принцип в държавите към които се стремим и сравняваме. Подобен принцип може да разработим и да приемем като правила, особено важни, защото закона ни е вменил преговори за цени, плащани на други, а това е сериозна отговорност. Със сега съществуващите практики в една болница има начален дезинтегритет на хоризонталните връзки и съществува някаква завист на едни към други в рамките на едно лечебно заведение. От това губим всички. Не говоря за уравнивиловка, а за правила при наличното различие. Методиката разработена от БЛС за остойностяване на лекарския труд следва да убедим всички да бъде приложена.
2. За отношението ни към младите колеги, без специалност. Днес е абсурдна ситуацията да се налага да учиш 10-11 години и чак тогава да може да работиш срещу заплащане, което не е равно на младши автомонтьор в страната. Тук дължим много на колегите си. Смятам да работя това да се промени. Съпротивата срещу това ще е ясна. Считам, че с това можем да се справим, а плана как това да стане следва да представя на всички колегии и на УС на БЛС не по-късно от 30.09.2015г.
3. За финансите на съюза: Предлагам като председател на УС на БЛС да се ревизират длъжностите, на наетите лица в Съюза, да се оптимизира щатната таблица, и да се включат като експерти в съюза повече колеги, дори с въвеждането на он лайн консултации по преговорния процес с НЗОК или дори с държавната админситрация. Днешното състояние е неприемливо, от членски внос в БЛС да се плащат заплати на админситрация, за чиято ефективност няма критерии. Ще резработя такива критерии. Сегашната политика на въртящите се врати – от НЗОК или МЗ в съюза и обратно следва да се прекрати. Повече връзка с консултативен характер с НПО в здравеопазването, като особено внимателно следва да се отнасяме с пациентските организации, често обвинявани в лобизъм на фармацевтични интереси.
4. Ще предоставим с екипа, който вие изберете тук:
а. Достъп на колегите до страницата на БЛС, с цел да подават мненията си, да влизат в пряк контакт с УС и членовете му, да представят идеите си. Считам че страницата следва да бъде не само рекламен канал на различни фирми и ПР платформа за т.нар оперативно ръковдство. А активен канал за включването на всеки активен член на БЛС в работата на съюза.
Считам, че Лекарският съюз следва да е ИНКЛУЗИВНА институция, а не затворена както досега.
б. Директна промяна в правния отдел на БЛС. Персонална, организационна и промяна във вазимодействията на БЛС на нивото на правото и законотворческият процес. Досегашните резултати са незадоволителни и не отговарят на възможностите, които имаме, както и на целите които си поставяме.
За договерния процес
В договорния процес , ще се представим добре само ако съумеем да балансираме интересите на колегите си, във всяко действие следва да се водим от принципа , че договаряме парите за лекарите , но индивидуалните договори подписват други. Т.е сме отговрни на два фронта.
Тук Председателя на БЛС следва да събере два екипа – консултативен и преговорен, а предложенията дадени по-горе ще направим така, че да сме готови първи, да сме се консултирали, бързо да сме готови , както с предложенията си, така и да сме предвидили максимално много подводни камъни. Когато предвиждаш преди да те изненадат, си готов на предизвикателствата и с ответната реакция, която да защити съсловието.
На последно място, но може би първо по важност: Щяли да ни предложат нов здравноосигурителен модел, нов модел на финансиране в здравеопазването и още куп други неща! Досега не сме видели нищо в този аспект. Някъде в някой кабинет може би се пише нещо? Ако ще искат българските лекари да се договарят за хонорарите си, работата си и знанията си с партийни здравни каси, ведомствени здравни каси, взаимоспомагателни здравни каси, което бе и единственото директно изречено като идея от ръководещите МЗ и дошли от МФ хора то тогава: Следва да заявим че това не е нито модел, нито има нещо обще с финансирането на здравеопазването — това е политизиране на парите за здраве, синдикализирането им и поставяне на лекарите в положение на молещия се.
Такъв модел е неприемлив. Включването на БЛС в разискванията за реформи и промяна засега не се е състояло, покана нямаме, но следва да е ясно на всички — без БЛС не може, без лекарите не можете и ще покажем, че може да сме единни, конструктивни и съзидателни. Няма да се поколебаем да използваме всички законни инструменти за да намерим баланса в обществото и да защитим интересите си.
ОСНОВНАТА ЦЕЛ на всяко ръковдство на съюза е да постигне в мандата си следното:
Да даде на колегите си вярата и истинското усещане, че са защитени правата им и че е се е погрижило за матералното благополучие на членовете си, подобрило го е и го е защитило.
Естествен процес е всеки да иска да получи труда ни и знанията ни на максимално ниска цена, наша задача е за него да получим заплащане, което осигурява просперитет на семйствата ни, възможност за професионално развитие и достойни старини.
Тази е и основната цел на БЛС за да се постигне предложенията си ще систематизирам в три аспекта:
За правната рамка на съюза; за отношението с държавната власт и какво се иска от нас. За баланса на интересите в съюза, за преговорния процес.
На колегите предлагам да направим заедно следното:
За правната рамка на съюза.
1. Иницииране на промени от страна на УС на БЛС и на Регионалните колегии в Закона за съсловните организции – задължително следва да се предвиди съдебен контрол върху решенията на УС на БЛС и дори на Събора. Това е задължително в правова държава, особено за нашата организация създадена екс леге.
Предложения за промяна в Закон за академичния състав. Това ще отдели специално място на ролята на хабилитираните лица в процесите на развитие на професията ни, ще даде сигурност за процеса на продължителното медицинско обучение, а членовете на съюза ще получат сигурност , че взаимопомощта в този процес е от колеги за колеги. Все пак всички сме задължително членове на БЛС , а не само на отделни дружества, които са НПО. Ще се наложи да се разберем по този въпрос. В рамките на 2 месеца следва да направим и предложения за добавка на Кодекса за професионална етика , касаеща тази тема.
2. Промяна в устава, предложенията са на сайта на БЛС, а основата в тях е премахването на акредитационния съвет, а бордовете по специалности са типична екстрактивна институция , която няма обективен критерий за вменените й дейности и липсва контрол върху решенията й, като орган на втора власт в съюза не следва да съществува в този вид. Съществено засилване на ролята на колегиите по региони в процеса на продължително обучение на лекарите и представителност на малките колегии в по-голяма степен.
3. Промяна в закона за публичните финанси и извеждане на бюджета на НЗОК от правно-приложното поле на този закон. Това доведе до съществени промени в нашата роля и ще ни извади от съобразяващи се с бюджет постфактум, до съобразяване с потребностите както на пациентите така и възможност за динамика на разходите след преговори с БЛС
За отношението към държавната власт.
1. Не можем без досег с нея на всички нива, затова там където е предвидено по закон ще участваме конструктивно, предствителите ни там следва да са по -диалогични с колегите си и да имат комуникационен канал за това. Задължителната занапред формула за тази комуникация е да покажем, че правилата за всички аспекти на практикуването на медицина могат да се напишат вътре в съюза, в широка рамка. Не е било никога приемливо чиновниците да пишат правилата, а нашето участие да се афишира, когато е само удобно.
Необходимо е в рамките на няколко дни след събора да дадем мнение в готвените промени в ЗЛЗ. Моето мнение,че етатизма залегнал в тях е вреден за свободната ни професия и административно-команден рецидив. Резултатите в такава среда за всички не може да са добри. Особено тревожен е факта за задължителната здравна карта, която дори според мен засяга правото на свободно придвижване на лекарите в страната, с цел заетост. Безспорен е факта, че това е един ограничителен документ, еманация на счетоводството, като върховно постижение на управлението. Естествно това не е така и в качеството дори на обикновен лекар , а ако ме изберете и за председател на УС на БЛС задължително, ще я обжалвам.
2. Във връзка с отношенията с държавната власт правилата за преговори по всички въпроси, които засягат практиката на медицина следва да се изработят от нас и да им бъдат предложени – срещи, теми дискусии, като задължително условие в тези правила е да се отбелязва резултата от това. Така няма да следваме събитията, а в голяма степен ще им влияем преди да са се случили, често с негативен резултат за една или друга група лекари, в зависимост от специалността или форамта на заетост и/или собственост. Пример за това са днес съществуващите медицински стандарти , в които количествените критерии опредлено пречат на колегите ни за развитие, а на Лечебите заведения да се развиват, инвестират и печелят.
За баланса на интересите в съюза.
1. В най-трудната част не по-късно от завършването на следващите преговори за НРД да изработим правилник за коефицентно участие в Лечебно-диагностичния процес и по-справедливо разпредление на приходите от работата ни по клинични пътеки. Това е широко застъпен принцип в държавите към които се стремим и сравняваме. Подобен принцип може да разработим и да приемем като правила, особено важни, защото закона ни е вменил преговори за цени, плащани на други, а това е сериозна отговорност. Със сега съществуващите практики в една болница има начален дезинтегритет на хоризонталните връзки и съществува някаква завист на едни към други в рамките на едно лечебно заведение. От това губим всички. Не говоря за уравнивиловка, а за правила при наличното различие. Методиката разработена от БЛС за остойностяване на лекарския труд следва да убедим всички да бъде приложена.
2. За отношението ни към младите колеги, без специалност. Днес е абсурдна ситуацията да се налага да учиш 10-11 години и чак тогава да може да работиш срещу заплащане, което не е равно на младши автомонтьор в страната. Тук дължим много на колегите си. Смятам да работя това да се промени. Съпротивата срещу това ще е ясна. Считам, че с това можем да се справим, а плана как това да стане следва да представя на всички колегии и на УС на БЛС не по-късно от 30.09.2015г.
3. За финансите на съюза: Предлагам като председател на УС на БЛС да се ревизират длъжностите, на наетите лица в Съюза, да се оптимизира щатната таблица, и да се включат като експерти в съюза повече колеги, дори с въвеждането на он лайн консултации по преговорния процес с НЗОК или дори с държавната админситрация. Днешното състояние е неприемливо, от членски внос в БЛС да се плащат заплати на админситрация, за чиято ефективност няма критерии. Ще резработя такива критерии. Сегашната политика на въртящите се врати – от НЗОК или МЗ в съюза и обратно следва да се прекрати. Повече връзка с консултативен характер с НПО в здравеопазването, като особено внимателно следва да се отнасяме с пациентските организации, често обвинявани в лобизъм на фармацевтични интереси.
4. Ще предоставим с екипа, който вие изберете тук:
а. Достъп на колегите до страницата на БЛС, с цел да подават мненията си, да влизат в пряк контакт с УС и членовете му, да представят идеите си. Считам че страницата следва да бъде не само рекламен канал на различни фирми и ПР платформа за т.нар оперативно ръковдство. А активен канал за включването на всеки активен член на БЛС в работата на съюза.
Считам, че Лекарският съюз следва да е ИНКЛУЗИВНА институция, а не затворена както досега.
б. Директна промяна в правния отдел на БЛС. Персонална, организационна и промяна във вазимодействията на БЛС на нивото на правото и законотворческият процес. Досегашните резултати са незадоволителни и не отговарят на възможностите, които имаме, както и на целите които си поставяме.
За договерния процес
В договорния процес , ще се представим добре само ако съумеем да балансираме интересите на колегите си, във всяко действие следва да се водим от принципа , че договаряме парите за лекарите , но индивидуалните договори подписват други. Т.е сме отговрни на два фронта.
Тук Председателя на БЛС следва да събере два екипа – консултативен и преговорен, а предложенията дадени по-горе ще направим така, че да сме готови първи, да сме се консултирали, бързо да сме готови , както с предложенията си, така и да сме предвидили максимално много подводни камъни. Когато предвиждаш преди да те изненадат, си готов на предизвикателствата и с ответната реакция, която да защити съсловието.
На последно място, но може би първо по важност: Щяли да ни предложат нов здравноосигурителен модел, нов модел на финансиране в здравеопазването и още куп други неща! Досега не сме видели нищо в този аспект. Някъде в някой кабинет може би се пише нещо? Ако ще искат българските лекари да се договарят за хонорарите си, работата си и знанията си с партийни здравни каси, ведомствени здравни каси, взаимоспомагателни здравни каси, което бе и единственото директно изречено като идея от ръководещите МЗ и дошли от МФ хора то тогава: Следва да заявим че това не е нито модел, нито има нещо обще с финансирането на здравеопазването — това е политизиране на парите за здраве, синдикализирането им и поставяне на лекарите в положение на молещия се.
Такъв модел е неприемлив. Включването на БЛС в разискванията за реформи и промяна засега не се е състояло, покана нямаме, но следва да е ясно на всички — без БЛС не може, без лекарите не можете и ще покажем, че може да сме единни, конструктивни и съзидателни. Няма да се поколебаем да използваме всички законни инструменти за да намерим баланса в обществото и да защитим интересите си.