Адв. д-р М. Петрова: Информираността е част от здравето
Сн.: бТВ
„Ако подобрим информираността поне на една жена в тази сфера, наистина ще сме постигнали много“, това каза адв. д-р Мария Петрова в „Искам бебе“ по бТВ, дискутирайки проблемите на жените с намалени репродуктивни възможности и в частност с намаления яйчников резерв, като един от основните проблеми на женския инфертилитет.
Това е сериозен проблем в българското здравеопазване, защото всеки един от нас, когато търси или му се оказва медицинска помощ, не винаги е изправен пред реалната възможност да направи своя информиран избор, въпреки че законът го залага, коментира адв. Петрова.
Според нея пациентите не успяват да са информирани, защото все още процесът на информираност е твърде формален, а в някои случаи и деликатен, особено когато става въпрос за репродуктивност.
Адв. Петрова приведе пример от практиката, как даден лекар желае да информира пациентката, но тя възприема това негово желание като вмешателство в личния ѝ живот, а друг път обвинява лекаря, че не го е сторил и добави, че всъщност „част от грижата за здравето е получаването на информация“.
„Системата ни на здравеопазване изобщо не е достигнала да мисли в такава перспектива“, заяви по повод на профилактиката на заболяванията и в частност на такива, свързани с репродуктивността, адв. Петрова. Особено, ако нямаме оплаквания, а намаленият яйчнииков резерв е точно такъв проблем – той не дава оплаквания, няма болка, няма нарушение на менструацията, коментира още тя.
Като проблем у нас, за разлика от страните в западна Европа, адв. Мария Петрова очерта две неща: липсата на законово регламентирано сексуално образование в училищата; и липсата на строг контрол в здравеопазването.
„Много по-доходоносно е да лекува една пациентка хронично от стерилитет, дълго време, отколкото с един прост да се намери решение на нейния проблем.“
Контролът е наложителен, както върху лекарите, които преглеждат тези пациенти, така и върху инвитро центровете, които понякога предлагат абсолютно ненужно такива процедури, просто защото това е финансово изгодно.
„Ако се разчита на етиката и морала на всеки един от нас, вероятно трябва да се затворим в един кръг от себеподобни. Но обществото е различно, затова идва регулацията, идва правото, идва законът“, заключи адв. д-р Мария Петрова.
Целият разговор можете да чуете тук: https://btvnovinite.bg/bulgaria/petja-dikova-tabuto-za-izcherpanija-jajchnikov-rezerv-vse-oshte-go-ima.html
Адв. д-р Мария Петрова Vitosha TEDx: https://www.youtube.com/watch?v=Wb1x0z7tlPk