70% от новозавършилите лекари се готвят да работят в чужбина
Това заяви проф. Аспарух Аспарухов, декан на МУ – Плевен, по време на 28-мата асамблея на Интернационална асоциация „България“, информира dnes.bg.
„На практика нашата държава харчи много пари за обучението на тези млади хора и всъщност захранва здравните системи на по-богатите страни“, каза той.
В българската доболнична помощ проблемите с годините се задълбочават, но сега по-сериозно е положението с общинските болници, заяви още проф. Хаджийски. Неговата позиция е, че въпреки трудностите, фалит на такива лечебници няма да има. Според него до голяма степен проблемите трябва да се решат на местно ниво, от общините, а не от държавата. Той допълни, че вече има закрити отделения в част от общинскитеболници, но не по решение на директора или на министерството, а защото остават без персонал. Хората започват да си търсят работа другаде и заминават, обясни зам.-председателят на БЛС. Основните звена в болниците обаче ще си останат и ще работят, допълни проф. Хаджийски. Недофинансирането на общинското здравеопазване е катастрофално, каза от своя страна проф. Аспарух Аспарухов.
Проф.Весела Кристенсен, от катедрата по Клинична молекулярна биология в университетска болница „Ахюс“, към Университета в Осло, която бе удостоена с наградата на краля на Норвегия Олаф V за особени научни постижения в областта на рака на гърдата за 2017 г.. посочи, че няма здравна система в света, която да е без проблеми и да е изцяло задоволена финансово. Тя обясни, че дори в скандинавската страна, където живее, въпреки подкрепата на държава, всяка година болниците приключват на минус с бюджета. Основната причина е, че медицинското обслужване става все по-скъпо, апаратурата и консумативите изискват огромно финансиране и държавите, колкото и богати да са, не смогват да заделят толкова много средства.