Имунотерапията – кардиналната промяна в подхода към лечението на онкологичните заболявания
Снимка: pixabay
Имунотерапията – кардиналната промяна в подхода към лечението на онкологичните заболявания – от „тоталното отравяне на организма“ към възстановяване на естествения имунитет.
Така Роман Иванов, вицепрезидент по разработки и изследвания на руската фармацевтична компания BIOCAD, обяснява накратко същността на имунотерапията.
Само преди две години FDA одобри инхибиторите PD 1 и PD-L1 – принципно нови препарати, целящи възстановяването на естествения имунитет в борбата срещу трумора. Блокирайки рецепторите PD 1 и PD-L1, препаратът прави тумора „видим“ за имунната система и го „обезоръжава“.
По-нататък Т-клетките самостоятелно се справят с болестта и туморът търпи обратно развитие.
„Много тумори експресират на повърхността си лиганд PD-L1, който взаимодейства с рецепторите PD 1 на Т-лимфоцитите. В резултат на това туморът става „невидим“ за имунната система, развива се, расте и се разпространява“, казва Роман Иванов, .
Инхибиторите PD-1 и PD-L1 разкъсват патологичната връзка и имунитетът започва да се бори с тумора, така както се бори с вирусите. Посочените препарати, в повече от 10 случая, бяха наречени от FDA „прогресивни“. Те измениха в световен мащаб стратегията в лечението на меланома, на рака на бъбреците, на пикочния мехур. Неотдавна FDA одобри използването на авелумаб от групата на инхибиторите на PD-L1 при лечението на изключително агресивния Меркел-клетъчен карцином, което е надежда за болните, тъй като при въпросния тумор не съществуваше ефикасно хирургическо лечение.
За съжаление, лечението с PD 1 и PD-L1 все още не е масова практика, защото е изключително скъпа – около 100 000 $.
По данни на Research and Markets, през 2016 година пазара на инхибиторите PD-1 и PD-L1 е бил около 5 млрд.$, а се предвижда средногодишен ръст от 23,4% за периода 2017–2025 година. Въпреки това, фирми като Merck & Co., Inc., Bristol-Myers Squibb Company, AstraZeneca plc, Pfizer Inc., F. Hoffmann-La Roche AG, Novartis AG, Regeneron Pharmaceuticals, Inc., Ono Pharmaceutical Co., Ltd., and Merck KGaA, продължават да инвестират в тази посока.
Руската компания BIOCAD също проявява интерес към разработването на свой PD-1. Антитялото е преминало доклиничните изследвания, завършена и през I фаза на клинични изпитания.
„През 2016 година, в рамките на клинично изпитания, беше тестван руският PD-1. В изследването са бяха включени болни с меланом в IV стадий на заболяването. Това са пациенти с многочислени метастази в различни органи, с прогнозирана продължителност на живота не повече от няколко месеца. При някои от болните се постигнаха фантастични резултати – спиране на растежа на тумора и метастазите. При други – съществен регрес на заболяването. Например, при първия пациент, включен в проучването, в рамките на два месеца големината на тумора намаля два пъти“, коментира Роман Иванов.
Имуносупресивната терапия е терапия на бъдещето, в това няма спор. На сегашният етап от развитието на фармакологията обаче, не бива да се идеализира или да ѝ възлагат фантастични очаквания. Защото наред с многото положителни резултати, се появиха и чисто практически проблеми, които останаха незабелязани в процеса на клиничните изпитания. Практиката показа, че терапията може да бъде кардитоксична или неефективна, ако се приложи заедно с някои лекарства. Например, ако имунните инхибитори, използвани при лечениети на рака на бъбреците, се приложат заедно с антибиотик, тяхната ефективност намалява 4 пъти.
Въпреки всичко, увереността, че фармакологията върви в правилна посока продължава. Нещо повече – изследователите гледат напред и експериментират нови лекарства – следващото поколение имунни инхибитори. Това са имуно инхибиторни съединения или ко-стимулиращи антитела, които самостоятелно или в комбинация с PD-1 и PD-L1 подобряват ефективността на имунотерапията.
1 Отговор
[…] Имунотерапията – кардиналната промяна в подхода към л… […]