100 млн. дефицит в НЗОК заради онколекарствата
Близо 100 милиона лева дефицит в бюджета на Националната здравноосигурителна каса за лекарства за домашно лечение и злокачествени заболявания се очаква до края на годината. Това съобщи д-р Галя Кондева, директор на дирекция „Лекарствени продукти“, на семинара във Велинград за промените в Националния рамков договор за 2018 г.,
„Дефицитът, който очакваме след приспадане на отстъпките, които сме договорили с всички притежатели на разрешение за употреба, е между 80 и 100 милиона лева“, посочи д-р Кондева и добави,
че Касата плаща 282 млн. лева за лечение на онкоболните извън предвиденото по клиничните пътеки.
Според д-р Кондева 75% от бюджета отива за т.н. „таргетна група“ и само 25% за стандартна онкологична терапия. Д-р Кондева подчерта, че това е една много скъпа терапия, но тя не може да бъде прекъсната или отказана, защото:
„Тези пациенти се подобряват, удължава се тяхната преживяемост, но това е една много скъпа терапия и не можем на този етап да я ограничим“.
По нейните думи МЗ прави всичко възможно да осигури най-подходящата терапия за даден пациент.
„Всички тези терапии са свързани с наличието на определени генетични маркери и когато пациентът има тези маркери, тази терапия е подходящата за него“.
Д-р Кондева подчерта, че скъпите терапии налагат по-строг контрол.