Третичното пушене – тихият убиец
Вредите от пушенето, както активно, така и пасивно, са известни на мнозина, но в последно време се заговори за една друга, сравнително непознаната форма на пушене, наречена „третично пушене“.
При изследване на въздуха с помощта на аерозолен мас-спектрометър, учените са установили, че във въздуха на помещенията за непушачи се откриват частици от третично пушене.
„Третичното пушене“ това е вдишване на остатъци от никотин и други химични вещества, които остават в помещението дълго време след като активното пушене е било прекратено. Те се задържат по различни повърхности – покривки, мебели, килими. Навремето установяването на вредите от вторичното (пасивно) пушене доведе до създаването на помещения за непушачи, но третичното пушене остава сравнително нова област на проучване и по-малко познато.
Въздействието на третичното пушене върху здравето не е изучено докрай, Провеждани са само опити върху животни. При мишките то е предизвикало астма, рак на белите дробове, резистентност към инсулина и заболявания на черния дроб.
За разлика от пасивното пушене, което е ограничено във времето, третичното пушене е с по-продължително и постоянно въздействие. Това твърди Нил Беновиц (Neal Benowitz), професор медициа в Калифорнийския университет (University of California).
Проф. Нил Беновиц
Сн.: University of California
Едно изследване, проведено през 2016 г., събужда предположението, че остатъците от никотин могат да създадат нови канцерогени, чрез взаимодействието на никотина и други вещества, отделящи се горящата цигара, с вещества, намиращи се в обкръжаващата среда.
Изследователи от Университета Дрексел (Drexel University), Филаделфия, са измерили состава на въздуха в помещения за непушачи и са установили, 29% твърди частици в помещения, свързани с третичното пушене.
Първите такива изследвания, проведени за периода август 2014 – август 2016 г. и те са показали същите резултати. Установено било и друго – през зимата, когато климатиците не работят, във въздуха не са били открити остатъци от тютюнев дим. Това довело изследователите до извода, че частиците попадат в стаята през системата за вентилиране.
Изследване под надслов: „Третичното пушене – вдишване на твърди частици в помещението“ е публикувано в списание Science Advances от 9 май тази година.
Според учените най-уязвими от третичното пушене са децата, бременните жени, хората със заболявания на дихателния апарат и животните.
Проф. Умберто Чой
Сн. Cleveland Clinic
Д-р Умберто Чой (Humberto Choi), пулмолог от клиника Кливланд (Cleveland Clinic) в Кливланд, Охайо, казва следното:
“ Аз смятам, че уязвими в този случай се явяват деца, порадин контакта им с повърхности като дрехи, под и др. предмети в дома“ Ако пушите, никога не го правете вкъщи.“
Американската академия по педиатрия (American Academy of Pediatrics) също представи своите препоръки във връзка с ограничаването на третичното пушене. Те препоръчват пълно отказване от пушенето или поне неговото ограничаване до минимум особено вкъщи и в автомобила.
Д-р Панайотка Панайотова
Повече можете да прочетете тук:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3772331/