Корпоративните интереси срещу е-здравеопазването
Министерството на здравеопазването продължава да работи усилено за въпроса за въвеждането на електронното здравеопазване у нас, заяви д-р Бойко Пенков, зам.-министър на здравеопазването по БНР.
„Целият екип работи много сериозно, надяваме се, че няма да имаме някои непреодолими пречки от различни нездрави корпоративни и от друг тип интереси, които да попречат на процеса“, коментира той.
За съжаление, това е петата концепция, по която се работи, защото винаги, когато нещата потръгнат, се намира някой или нещо, което спира реализацията. Това е така, защото за някои не е хубаво нещата да бъдат ясни и прозрачни, каза д-р Пенков.
Е=здравеопазването ще бъде полезно, както за „избистрянето“ на нещата в системата на здравеопазването, така и за хората. Ще бъде облекчен достъпът до лекарства и здравана информация.
„В момента, вклюително и аз, в колата, вадя едни рецепти, едни книжки на майка ми, мъкнеш със себе си отпечатани листа, за да можеш да намериш необходимите лекарства. Тогава ползата е тази – представете си, отивате при вашият лекар, той изписва необходимото лекарство и го пуска някъде си. Където отивате, имате само вашата идентификация, лекарят го „издърпва“ от мястото, където се пази, и получавате вашите лекарства. Ако ги няма там, отивате в съседната аптека.“
Анализирайки търговията с лекарства и медицински изделия, зам.-министър Пенков каза следното:
„Проблемът е такъв, че винаги, когато искаш нещо да изсветлиш, да го направиш ясно, видимо, прогнозизуемо и строго отчетно – това не е хубаво. И имаме проблем“ и посочи пример с Румъния:
„“Тръгнаха да правят едни доста непопулярни неща, свързани с контрола на разходите за лекарства и след време всичко се катурна. Говорих тогава с колегата, който в момента е в Брюксел, бивш министър на здравеопазването, викам: „Добре, какво стана?“ Ами вика: „Наляха едни 25 милиона евра и нещата приключиха. Индустрията.“
„Единственият път, по който може да се премахне е най-после да пробием с този тип електронна търговия и електронни доставки за лекарства и консумативи. Опитвахме се, знаете, колко пъти да проведем такъв търг – всички болници от електронния търг да си купуват лекарствата, така че да бъдат постигнати максимално ниски цени и прозрачност по време на процедурата. Имаме известни затруднения, защото се спира процедурата от време на време, сега сме готови пак да я обявим, следващият етап ще бъдат медицинските изделия.“
1 Отговор
[…] Корпоративните интереси срещу е-здравеопазването […]