Черната пластмаса и опасностите за здравето
Д-р Андрю Търнър
Сн.: University of Plymouth
Според резултати от изследването, публикувани в списание Environmental International, използваното като източник на черна пластмаса вторично преработено електрооборудване, крие сериозна опасност за здравето на хората, поради съдържанието на бром, олово и антимон.
Непрекъснато растящите електронни отпадъци, недоброто сортиране на тези с изтекъл срок на годност, налагат тяхната вторична преработка, твърдят учени от Плимутския университет (University of Plymouth).
Черната пластмаса представлява 15% от битовите отпадъци, но нейната преработка е трудна, поради чувствителността на черния пигмент към лъчения, близки до инфрачервения спектър, които се използват при сортирането на подобен род отпадъци.
Авторът на изследването, доктор Андрю Търнър (Andrew Turner), използвал XRF (x–ray ray fluorescence – рентгенов флуоресцентен) спектрометър, за оценка на съдържанието на различни елементи в повече от 600 вида, използвани всекидневно, изделия като дрехи, играчки, ювелирни изделия, предмети за офиса, опаковки на хранителни продукти, инструменти, ново и старо електронно оборудване.
Съединенията на брома се използват в кутиите на електронните прибори като огнеупорно средство, а оловото се среща като промес. Двете вещества са открити и в редица неелектронни изделия, където наличието им е нужно или ненужно.
Концентрацията на бром в електрониката надвишава пределните норми в електронните прибори, маркучи, дръжки за различни инструменти, миксери, детски украшения, коледни украси, градински маркучи, дръжки на различни инструменти, пластмасови бъркалки за коктейли и др.
Учените твърдят, че подобен род отпадъци са вредни както пряко за здравето, така и косвено, чрез замърсяване на моретата и природната среда. Аналогични съединения са били открити в отпадъчна пластмаса по юго-западния бряг на Англия.
Обобщавайки резултатите от проучването, д-р Търнът споделя следното:
„Като цяло съществуват медицински и екологични последствия от производството и използването на пластмаси като цяло, но черната пластмаса крие значително по-големи рискове, които са свързани преди всичко с технически и икономически ограничения при сортирането и разделянето на черните отпадъци преди преработката им, както и наличието на вредни, но необходими за производството на електронно и електрическо оборудване и на опаковки за хранителната промишленост.“
Превод: д-р Панайотка Панайотова
Цялата статия можете да прочетете тук:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0160412018302125?via%3Dihub