Националното сдружение на частните болници ще бойкотира отново НЗК
Д-р Николай Болтаджиев
Сн.: архив
Националното сдружение на частните болници (НСЧБ) планира да обжалва приетата през миналата седмица Националната здравна карта веднага (НЗК), след като тя бъде обнародвана в „Държавен вестник“.
Това е съобщил председателят на сдружението д-р Николай Болтаджиев, пише „Капитал“.
Да припомним, че пак по жалба на сдружението Върховният административен съд отмени здравната карта на Петър Москов и се наложи сегашният екип на здравното ведомство да изработи нова.
„Здравните карти нарушават правото на здравеопазване на българските граждани по Конституция, не са съобразени с европейските регламенти за свободно движение на хора и ще доведе до тежки проблеми за гражданите“, коментира д-р Болтаджиев.
Според него липсва анализ на въздействието ѝ върху пациентите, лекарите и лечебните заведения, липсва и анализ дали документът е в синхрон с европейското законодателство няма и икономическа обосновка.
Както е известно Националното сдружение на общините и Българският лекарски съюз също са против документа, тъй като, според тях, не е било взето мнението на областните комисии по картата, в които те участват.
След приемането на НЗК от правителството, министърът на здравеопазването Кирил Ананиев се обърна към лекарския съюз и НЗОК с препоръка как да бъде „четена“ здравната карта. В момента повечето лечебни заведения сключват договори със здравната каса със задна дата от 1 април.
Според болтаджиев в писмото-препоръка на здравният министър е налице противоречие, тъй като в него веднъж се казва, че „изпълнителите на болнична медицинска помощ, както и досега съобразяват приема на пациентите с капацитета на лечебното заведение, разписан като брой и вид болнични легла“, което само по себе си е текст от рамковия договор, узаконяващ лимитите. Новият текст обаче гласи, че „клиниките не трябва да се ограничават по нива на компетентност“, която означава, че няма да съществува лимит и на тази основа, както е предвидено в картата.
Министерството е припомнило още, че в рамките на второто заседание на Националната комисия по приемането на Националната здравна карта подуправителят на НЗОК и представителите на БЛС са изразили пълна подкрепа за този текст.
„С изискванията за легла и компетентност съвсем щяха да объркат болниците. Това, обаче, не означава, че действието на картата не остава. А в този си вид тя е порочен финансов механизъм за допълнително ограничаване на пациентите. Касата плаща на преминал пациент, а с картата се ограничават леглата, за които плаща и съответно – приемът на пациентите“, казва Болтаджиев.