Офталмолозите бият тревога – 50% късогледи до 2050 г.
Офталмолозите бият тревога: след 30 години 50% от населението на Земята ще страда от късогледство, а 1 милиард ще бъдат напълно слепи.
До това заключение са стигнали учени от цял свят, между които от Русия, Япония, Австралия, САЩ, взели участие в XII пореден форум „Здравето на нацията – основа за просперитета на Русия“, който се проведе от 30 май до 1 юни тази година в Изложбения комплекс „Гостиный Двор“ в Москва.
Сн.: Канал 1
Форумът бе открит от Вероника Скворцова, министър на здравеопазването и Лео Бокерия, главен кардиохирург на Русия, които очертаха и акцентите на тазгодишните обсъждания, във връзка с детското здраве, а борбата с ранното снижение на зрението у децата, профилактика и ранна диагностика на очните заболявания, контрол на миопията.
Миопията е едно от най-често срещаните нарушение на зрението всеки един на 3-4 човека страда от миопия. Тревожен е фактът, че за последните 10 години миопията при децата в Русия се е увеличила 1,5 пъти. Такава статистика е представила доц. Татяна Павлова от катедрата по офталмология към педиатричния факултет на Руския медицински университет „Пирогов“.
Процентът на миопия при децата от началните класове е 6-7%, за да достигне 25–30% при завършване на основното училище. При завършващите гимназия процентът се покачва на 50.
“ Световните статистики показват, че през 2050 г. 50% от населението ще страда от миопия, като 10% в тежка степен и около 1 милиард души с пълна слепота“, коментира д-р Павлова.
Топасто Дзолт оптометрист-контактолог от Американската академия по оптометрия, споделя, че очните заболявания нанасят големи щети на икономиката на Америка – около 269 милиарда долара годишно.
„Работниците с некомпенсирана миопия не могат да изпълняват качествено своята работа, по причина, че не виждат добре. Освен това има префесии, в които не бива да се използват контактни лещи и очила, като при стюардесите и летците например“, коментира Дзолт.
Президентът на японската компания ANW (Asia Networks) Шимидзу Тадаши смята, че причината за нарастване на процентът на хората с миопия в страната ми е масовото навлизане на смартфони, таблети и други съвременни технологични устройства.
„Основната причина за нарастване честотата на миопията в Япония, безспорно е поголовното, безконтролно навлизане на смартфоните и електронните игри. За разлика от страните в Европа, в Япония тези устройства се използват дори от 2-годишни деца“, каза Шимидзу Тадаши.
Г-н Тадаши посочи и трите основни правила за съхранение на зрението: Не ползвайте смартфоните и таблетите на тъмно, правете паузи при използването им, почивайте през определено време при работата с компютър. И, разбира се, стриктен контрол на детското зрение от страна на родителите.
Директорът на отдела по образованието към Института по зрението „Брайан Холден“ (Австралия) Луиджи Билотто добавя следното:
„Децата трябва периодично да минават контролни прегледи, чиято цел е ранно откриване на отклоненията. Важна е и хигиената на зрението – разходки на открито и по-малко работа с електронните устройства.Това е въпрос на дисциплина и родителите трябва да контролират това.“
Експертите стигнаха до заключението, че децата трябва да започнат да боравят с електроника и компютри не по-рано от 3-4 годишна възраст.
Освен детското здраве, форумът обсъжда проблемите със здравословния начина на живот, опазването на околната среда и др.