Проф. Горчев за НЗК: „Не трябва да гледаме леглата, трябва да гледаме специалистите“
„Не трябва да гледаме леглата, трябва да гледаме специалистите“, такъв коментар направи проф. Григор Горев, управител на УМБАЛ „Св. Марина“ в Плевен, във връзка с Националната здравна карта (НЗК) по БНТ.
Той коментира Картата като наложила се поради различни причини, но най-вече като „снимката“ на сегашното състоянието на здравната мрежа в България и на нуждите на населението от медицинска помощ. Според проф. Горчев именно по тази причина – отразяване нуждите на хората от здравеопазване – тя е „мобилен“ документ и подлежи на промени и евентуално актуализиран или не – в зависимост от потребностите.
Що се отнася до ефективността на НЗК и до това тя осигури еднакъв достъп на всички нуждаещи се, съмнения поражда фактът, че има области и по-големи градове, в които са концентрирани високи технологии и медицинска помощ, за сметка на други по-малки населени места.
Проф. Горчев изрази становище и по въпроса за несъгласието на БЛС и неговите искания, във връзка с легловия фонд според Картата. Според него проблем ще има, ако се сключват договори и има анекси по отношение на болничните заведения и ако бъдат намалени леглата за трето ниво реанимация.
„Там е същественият проблем, защото реанимационните легла са много важни по отношение на бързото възстановяване от тежките и оперативни интервенции, които са локализирани в големите центрове. Там трябва много да се внимава“,
заяви той и добави, че нещата до някъде опират до мениджмънт, Всяко лечебно заведение да вземе решение за реалната потребност от болнични легка, които да бъдат използвани.
„При другите активни легла зависи как ще бъдат използвани, тук е важно не броят на леглата, а броят на преминали болни.“
„Не трябва да гледаме леглата, трябва да гледаме специалистите“,
категоричен бе проф. Горчев и подкрепи думите си с примет от преди няколко дни, когато бременна жена и съпругът ѝ загинаха, пътувайки към консултация в София.
„Не знам защо една жена от Бургас, бременна седми месец, ще тръгне да пътува до София за една консултация. За мен това е необяснимо при положение, че Бургас е голям град, има университетска болница и би трябвало да има кадри, тоест тук са важни лекарите специалисти“, коментира той. Проблемът е, че тесните специалисти са струпани в големите университетски центрове,подчерта проф. Горчев.
Проф. Горчев коментира и факта, че някои болници на практика не приемат пациенти през летните месеци, като обясни, че всъщност активните болници са най-натоварени през този период, защото голям брой българи, които живеят в чужбина, се прибират в България, за да се лекуват.
„Тук е парадоксът, че в момента в самото бюджетиране болниците получават малко по-малко пари с идеята, че тогава се почива, а точно тогава активните болници работят и са по-натоварени“,заяви той.
По думите му не е морално и правилно такъв тип болници да затварят врати, а би следвало да работят непрекъснато.
Проф. Горчев изрази надежда новият здравен модел, който ще предложи Министерството на здравеопазването, да е по-ефективен от сегашния.
Докато не се остойности достойно и компетентно лекарският и сестрински труд каквито и реформи да се правят са обречени.Не ще останат нито лекари нито сестри които да осъществят реформи те.