Аеробните упражнения в борбата срещу наркоманиите
Panayotis (Peter) K. Thanos, PhD
Аеробни упражнения могат да се окажат полезни в борбата срещу алкохолната и наркотичната зависимости, възпрепятствайки отделянето на високи дози допамин (хормон, който предизвиква еуфорията). До този извод са стигнали изследователи от института по зависимостите към университета В Бъфало (University at Buffalo Research İnstitute on Addictions). Резултатите са публикувани в Medicine Science In Sports Exercise, съобщава сайтът на университета.
Известно е, че аеробните (кардио) упражнение, се извършват с бързо темпо и водят до ускоряване на сърдечния ритъм, дишането и циркулацията на кръвта. Те спомагат за лечението както на чисто физически (диабет, сърдечно-съдови заболявания, артрит), така и на психически проблеми – стрес, безпокойство, депресия.
Ръководителят на проучването, ст. научен сътрудник Панайотис (Петер) Танос (Panayotis (Peter) Thanos коментира следното:
„Редица проучвания показаха, че освен тези (изброените по-горе), аеробните упражнения са ефективни и в борбата с приема и рецидивите на психоактивните вещества, в това число алкохол, никотин, стимулатори и опоиди. Нашата работа е насочена към това да се изяснят основните невро-биологични механизми, влияещи върху това.“
Допаминът се явява невромедиатор, който важна роля в усещането за мотивация, възнаграждение и обучение. Алкохолът и другите наркотични вещества предизвикват отделянето на допамин в мозъка и създават усещането за удоволствие по изкуствен път. Този процес предизвиква повторната употреба на веществата, тъй като мозъкът „запомня“ състоянието на еуфория.
С времето се развива химическа толерантност, мозъкът се адаптира към постоянно високите нива на допамина и произвежда по-малко хормон, намалява и броя на рецепторите в „системата за поощрение“. Това е факторът, който подтиква алкохолици и наркомани да използват все по-високи дози.
“ В настоящото изследване въпроса могат ли упражненията да възстановят нормалния сигнален път на допамина, променен от хроничната употреба на наркотици и до колко упражненията могат бъдат в служба на стратегията при лечението на алкохолна и др. зависимости.“
Изследването е било проведено върху плъхове, разделени на две групи: в първата група плъховете тичали по пътечка пет дни в седмицата. След шест седмици е била взета проба от мозъка на плъховете, за да се установи настъпват ли изменения в сигналните пътища на домамина след физическата активност.
Резултатите показали, че физическите упражнения водят до промяна в мезолимбичния (отговарящ за регулацията на механизмите свързани с мотивацията и възнаграждението) път на допамина. Освен това в 21% от тях се установило намаление в нивото на свързване на на допаминовите рецептори в обвивката на прилежащото ядро – център на удоволствието.
Учените смятат, че проучването трябва да продължи съсредоточавайки се върху хора с нарушения, поради прием психоактивни вещества.
Превод д-р П. Панайотова
Цялата статия можете да прочетете тук:
http://www.buffalo.edu/news/releases/2018/05/037.html