С депресията идва и затлъстяването
При 21% от лекуваните с антидепресанти (АД), се наблюдава наднормено увеличение на теглото.
До такова заключение са стигнали изследователи от Кралския колеж в Лондон (King’s College London), които са изследвали неблагоприятните действия на 12-те най-често използвани в света антидепресанти. Резултатите от проучването са публикувани в British Medical Journal.
Авторите на изследването са стигнали до заключението, че най-висока степен на затлъстяване се наблюдава на 2-3 година от непрекъснатия прием на АД. При хора с нормално тегло преди приема, този риск е 29%, а при тези с изчалано наднормено тегло, процентът на затлъстяване е още по-висок.
Резултатите от проучването показват, че при някои АД процентът на затлъстява е значително по-висок. Например пациенти, приемащи миртазапин (или ремерон) се среща 50% нарастване на теглото, в сравнение с хора, които не триемат АД.
Циталопрам (известен в търговската мрежа като Celexa) предизвиква наднормено тегло в 26% от случаите.
И макар по-рано да се твърдеше, че покачването на теглото при приемащи АД е краткотрайно и незначително, сегашното проучване показва друго – рискът нараства успоредно с продължителността на приема.
В проучването са били анализирани електронно-медицински досиета, за последите 10 години, на 300 000 пациенти (136 172 мъже и 157 957 жени). Изследователите са вземали предвид времето на предписване на АД на всички категории пациенти: с нормално тегло – индекс на телесна маса (ИТМ) от 18,5 до 14, 9, до висока степен на затлъстяване – с ИТМ 45, 0 и повече.
Изследователите установили, че ежегодното увеличение на теглото е 8,1 при неприемащите и 11, 2% за проемащите АД.
През втората-третата година, т.е. в пиковия период от приема, рискът от 5% скача на 45% и се запазва през следващите 6 години.
Д-р Рафаел Гафур (Rafael Gafoor), автор на проучването, казва:
„Нашето проучване показа, че приемащите АД реално са изложени на риск от затлъстяване, и засилва необходимостта от активно и индивидуално контролиране на телесната маса, във връзка с използвания АД.“
Авторът изрично подчертава, че пациентите не бива да прекратяват лечението, а да се консултират със своите лекари.
3 Отговори
[…] понижена активност, тревожност, сънливост през деня, повишен апетит – всичко това може да е свързано с есенната […]
[…] от правилно диагностициране, лечение и проследяване. Затлъстяването е втората причина за смъртност в световен план след […]
[…] С депресията идва и затлъстяването […]