НИПА взе първите си жертви
Само за две седмици 11 починали и 30 поставени под карантина от Нипа.
Причината е редкият, но изключително смъртоносен вирус на Нипа, който, според СЗО, наред с Ебола, е един от 10-те най-смъртоносните вируси. Първите случаи са регистрирани на 19 май, в град Кожикоде, щат Керала, Южна Индия, в семейство, в което са починали двама братя на 20 и 30 години и тяхна близка, а баща им е приет в болница в критично състояние.
Новината за заболяването предизвика страх и паника в страната, особено в Южна Индия, където е локализирано за сега заболяването. Особено напрегната е обстановката в град Кожикоде, където е регистрирани първите случаи. Редица хора, поддали се на се паника, се стичат в болниците, за да се убедят, че не са болни от Нипа.
Заболяването Нипа е нововъзникваща зооноза, която предизвиква тежки инфекции, както по хората, така и по животните. Предизвиква се от вирус Нипа (NiV) – парамиксовирус с резервоар прилепи от род Pteropus.
Изолиран е първоначално от хора в близък контакт с прасета в Малайзия през 1998-1999г. По-късно се разбира, че прасетата са били заразени от резервоарните видове прилепи. Епидемии от NiV се регистрират почти всяка година в Бангладеш от 2001 г. насам и спорадично в съседна Индия. Методът на трансмисия там не включва междинен гостоприемник прасета – хората се заразяват при консумация на палмово вино, приготвено от заразен от прилепите палмов нектар. Често се среща и предаване от човек на човек, включително и вътреболнично заразяване в Индия. Симптомите варират от редки безсимптомни инфекции до фатален енцефалит. Леталитетът е висок, достигащ до 75%.
Някои характеристики на NiV увеличават риска от предизвикване на глобална пандемия: много щамове се предават от човек на човек; вирусът е РНК-ов с висока честота на мутации. От тази година CEPI (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations) планира разработването на ваксина срещу вирус Nipah, както и срещу вирусите MERS и Lassa, за които също се смята, че са с висок потенциал за предизвикване на пандемии.
Да припомним, че миналата седмица Световната здравна организация (СЗО) потвърди нови случаи на ебола в град Мбандака в Демократична република Конго и макар, че генералният директор на СЗО – Тедрос Аданом Гебрейесус, уверява, че СЗО е по-подготвена за борба със заболяването, в сравнение с 2014 г. броят на болните нараства и огнището все още не е локализирано.
„Обезпокояващо е, че сега имаме случаи на ебола в голям градски център, но сме много по-добре подготвени да се справим с разпространението, отколкото бяхме през 2014 г.“ – коментира генералният директор на СЗО, цитиран от Ройтерс.