Работодателите настояват: яснота за честотата, обхвата и съдържанието на профилактичните прегледи
Българска търговска камара (БТК), в лицето на председателя си Божидар Данев, е изпратила препоръчително писмо до министъра на здравеопазването г-н Кирил Ананиев, до зам.-председателя по икономическата и демографската политика г-н Валери Симеонов и до министъра на труда и социалната политика г-н Бисер Петков, във връзка с подготвяните в подзаконовите нормативни актове в областта на трудовата медицина.
В писмото се настоява профилактичните прегледи и изследвания, извършвани във връзка с условията на труд, да се извършват в периодичност и обхват по утвърдени стандарти , близки до тези в Европейския съюз (ЕС).
Във връзка с това и за да се постигнат най-добрите нормативни решения, БТК предлага:
- Ясно да бъдат разграничени (без дублиране) профилактичните дейности, финансирани по НЗОК, и тези, заплащани от работодателя във връзка с условията на труд.
- Обхватът и съдържанието на прегледите и изследванията във връзка с условията на труд, заплащани от работодателя, да бъдат приведени в съответствие с европейските практики и стандарти, които се основават на съвременни, статистически проверени норми.
Според БТК : „Досегашният подход на компенсиране на дефицити за сметка на работодателите чрез по-висока честота и брой на лекарите, извършващи прегледите във връзка с условията на труд (отразени в Наредба №3/1987 г.), е доказано неефективен и не съответства на подхода и практиката на превенция на здравето при работа в Европа, в т.ч. в балканските страни, които не са членове на ЕС- се казва още в писмото.
БТК смята за необходимо при предстоящите изменения и допълнения в горепосочените наредби да се вземат предвид установените в законодателството и практиките на Европейските страни принципи:
- Не подлежат на предварителни и периодични профилактични прегледи във връзка с условията на труд кандидатите за работа и работещите, които не са изложени на професионални рискове. Профилактиката в този случай се покрива от ежегодните прегледи и изследвания при общопрактикуващия лекар /ОПЛ/.
- От обхвата на периодичните медицински прегледи на работещите са изключени прегледите от специалист вътрешни болести/обща медицина, извършвани от ОПЛ. За сметка на работодателя са само прегледите във връзка с условията на труд.
- За всеки от рисковите фактори при работа са разработени и утвърдени стандарти за обхвата, съдържанието и начина на провеждане и документиране на прегледа и изследванията. Те са насочени към разкриване в ранен стадий на свързани с условията на труд заболявания. Със стандартите се гарантират качество на прегледа и възможност за сравнимост на резултатите по единни критерии, независимо от това кой и къде преглежда.
- Заключенията за пригодност на работещите, извършващи рискови дейности, препоръките въз основа на резултатите от прегледите към работещия и работодателя, се дават от преглеждащия лекар (Чл.16 (1) от Препоръка 171 на МОТ).
У нас правото на трудовите медици да преглеждат беше отнето през 2008 г. и тези заключения и препоръки се дават по имейл или факс, въз основа на документи от прегледи и изследвания, направени от други лекари.
- Честотата на профилактичните прегледи във връзка с условията на труд се определя въз основа на съвременните медицински познания и статистически проверки. У нас тя е значително по-висока от установената в европейските страни.
- Прегледите по отделните рискови фактори в европейските страни се извършват по съответен стандарт от един лекар, притежаващ специфични познания за възможните въздействия на рисковия фактор върху здравето на работещия и познания за конкретните условия на работа.
БТК уточнява, че в страните от ЕС тези прегледи се извършват от специалисти по трудова медицина, а при необходимост (посочена в съответния стандарт) работещият се насочва към специалист в съответната медицинска дисциплина.
От БТК смятат, че направените от тях предложения ще допринесат за създаването на по-съвременни, точни и съобразени с добритете европейски практики нормативни уредби.