Жени Начева: Националната здравна карта е такава, каквато е нормативната уредба
Националната здравна карта е такава, каквато е нормативната уредба в момента – това отговори зам.-министърът на здравеопазването г-жа Жени Начева на вчерашната дискусия по проблемите на здравеопазването, свикана по инициатива на омбудсмана г-жа Мая Манолова.
Във встъпителното си изказване г-жа Мая Манолово посочи многобройните жалби до институцията като повод за свикване на дискусията и сподели своите виждания за подобряване на работата в здравеопазването. Г-жа Манолова се изказа в полза на безлимитно здравеопазване и реформа в здравеопазването, изрази желанието си за равнопоставеност на всички граждани по отношение на достъп до спешна помощ и лекарства, несъвършенствата в заплащането на клиничните пътеки, ниското заплащане на медицинските сестри. Г-жа Манолова коментира, че всичко това е в ръцете на Министерството на здравеопазването и отговорите на многобройните отговори трябва да дойдат от него, а в случая от присъстващата на дискусията Жени Начева.
Коментирайки лошото финансово състояние на в системата на здравеопазването, г-жа Жени Начева каза нещо много важно, на което присъстващите не обърнаха внимание, по една или друга причина, и това беше, че не трябва да се отварят повече нови лечебни заведения. Според нея това е ключов проблем, който изисква стратегическо решение.
„Виждаме, че недостигът на здравни специалисти се дължи най-вече на новите лечебни заведения и на териториалните дисбаланси, както и на липса на ясни правила в самите лечебни заведения как да се формират разходите за персонал. Решението на проблема е въпрос на правила и регионални политики“, каза още тя.
Широко бе дискутиран въпроса „за’ или „против“ Националната здравна карта (НЗК).
Според д-р Даниела Дариткова, председател на здравната комисия в парламента, НЗК е тази, която осигурява баланс на структурите на извънболнична и болнична медицинска помощ:
„Смятам, че Здравната карта ще даде именно това – оттук нататък в регионите, които имаме значително струпване на леглови капацитет, да не се допуска изграждането на нови структури за болнична медицинска помощ и инвестициите да бъдат насочени там, където гражданите имат нужда от такава помощ. Да се насочат инвестициите към достъпа до първична медицинска помощ. Именно там трябва да търсим абсолютен баланс и еднаква осигуреност на всички български граждани. Да търсим варианти да се балансират и разходите за лекарства и те да не са за сметка на дейности“, каза тя.
Проф. Георги Михайлов, член на парламентарната комисия по здравеопазването заяви, че никога не е бил против съществуването на НЗК, но е обезпокоен от факта, че договорите с лечебните заведения се сключват на база на параметрите от 2017 г., т.е без да се изчака окончателния вариант на НЗК. В такъв случай дали тя няма да се окаже просто един формален документ, без никаква практическа стойност.
Д-р Методи Янков, председател на Националното сдружение на частните болници зададе въпроса, защо въпреки сключените договори с Касата, все още няма постъпление на допълнителните средства за доболничната помощ, на което г-жа Жени Начева отговори:
„Касата досега не е пропуснала нито един месец заплащане на дейността. Не можем да допуснем да не бъде заплатена дейността за месец април и по тази причина се създаде организация това да не се случи. Необходимите корекции ще бъдат направени с анекс към сключените договори. Някой може би няма да бъде удовлетворен от разпределението на средствата в едно или друго направление, но балансът е постигнат още с приемането на Закона за бюджета на Касата и ние се опитваме ефективно да изпълним този механизъм за разпределение на средствата.“
На въпросите за параметрите и визията за реформата и новият финансов модел за финансиране на болниците Жени Начева каза:
„Министър Ананиев заяви, че една от основните цели на екипа на Министерството на здравеопазването е да предложим нов модел или промяна на съществуващия здравноосигурителен модел. Това ще стане до средата на годината и всички заинтересовани страни ще могат да вземат позиция по него. Здравноосигурителният модел трябва да бъде балансиран и да обхваща интересите на всички ангажирани в тази твърде консервативна система. Средствата в здравеопазването са функция от БВП и нашата основна цел е да модифицираме системата и да сме гаранти за ефективното разходване на средствата.“
Д-р Анка Георгиева, директор на МБАЛ – Ловеч постави въпроса за бъдещето на лечебното заведение, дали то ще бъде закрито, дали съществува механизъм, който да позволи то да работи нормално, как ще се процедира със запорите от най-големия кредитор :Кардиолайф“.
„Положението в Ловешката болница е критично от няколко години, особено осезаемо от 1-2 години. Това е след изнасяне на частната структура от държавната болница, след което започнаха постоянни запори. Стигнали сме до там, да чакаме да се натрупа някаква сума, за да се закупят лекарства.“ – каза д-р Георгиева.
В отговор Жени Начева поясни, че проблемите в МБАЛ – Ловеч са обсъждани и са идентифицирани проблемите, довели до тежкото финансово състояние на болницата.
„Правителството взе решение за предоставяне на възмездна безлихвена финансова помощ в размер на 2,223 млн. лева за изплащане на просрочени разходи за персонал. Болницата ще я има, никой няма да я закрива, знаете какви усилия полагаме за разговори с кредиторите“, каза зам.-министър Начева.