Български лекари в престижно международно проучване
Български лекари взеха участие в мащабно международно проучване на ехинококозата, чиито резултати са публикувани в престижното списание LANCET ID
За резултатите от приключилия международен проект „Проучване на ехинококозата в Централна и Източна Европа“, първо и специално за LexMedica News разговаряме с д-р Валери Велев, дм, главен асистент в Катедрата по инфекциозни болести и паразитология на МУ – София и лекар в Детска инфекциозна клиника на СБАЛИПБ „Проф. Ив. Киров“. Д-р Велев е специалист по медицинска биология и медицинска паразитология и притежава докторска степен по инфекциозни болести. Научните му интереси са в областта на детската инфектология и паразитология и острите чревни инфекции.
– Д-р Велев, въведете ни в темата, представете проекта накратко, моля!
– Проектът „Проучване на ехинококозата в Централна и Източна Европа“ е международен проект с огромно както научно, така и социално-икономическо значение. Мултицентрово проучване, от изключително значение за нашата страна, която, по отношение на заболяемостта от ехинококоза (кучешка тения), се нарежда на второ място в Европа след Румъния. Ехинококозата е заболяване, което нанася сериозни поражения на вътрешните органи и не винаги излекуването е възможно. Стряскаща е статистиката, че у нас всеки ден се оперират пациенти от ехинококоза, а всяка седмица – поне по едно дете. За жалост при тези болни може да се наложат 3-4, а и повече операции поради рецидив на кистите или дори понякога доживотна медикаментозна терапия със сериозни странични ефекти.
Проектът, който стартира на 1 октомври 2013 г., бе финансиран от 7-ма Рамкова програма на Европейската комисия за (Human cystic Echinococcosis ReseArch in CentraL and Eastern Societies – HERACLES) и продължи 4 години. Международен координатор беше Dr. Adriano Casulli, Istituto Superiore di Sanità. Участваха девет изследователски организации и болници от 5 европейски страни на Централна и Източна Европа – България, Испания, Италия, Румъния и Турция.
– Кои бяха българските болници, взели участие в проучването? Кой координираше от наша страна?
– Това бяха основно университетски към МУ – София. България беше представена от колектив паразитолози и инфекционисти на Специализираната болница за активно лечение по инфекциозни и паразитни болести „Проф. Ив. Киров” – София (СБАЛИПБ). Тоест нашата болница беше ядрото на проекта и основен бенефициент, а националният координатор за България бе паразитологът проф. Каменна Вутова. Участваха още гастроентеролози от Университетската болница УМБАЛ „Царица Йоанна“ и общинската МБАЛ Кърджали.
– Какви бяха целите на проекта?
– Основните цели бяха свързани с извършване на ултразвуков скрининг в ендемичните за ехинококоза селски райони на страните от Централна и Източна Европа; създаване на национални регистри за наблюдение на ехинококозата в тези страни, а също и създаване на представителна био-банка от проби от кръв и от ехинококови кисти с цел генотипзиране и ултра-структурни изследвания; валидиране на нови имунологични китове за диагностициране и проследяване; проучване на молекулярно ниво на взаимодействието между паразита и гостоприемника; ; повишаване бионаличността на лекарството Albendazole (ABZ) в in vivo модел и синтез на нов медикамент.
– Какво конкретно направихте, за да реализирате поставените цели? Как се работеше по проекта?
– Направеното е мултицентрово проучване, тип cross-sectional. Това е скринингова ехография на доброволци от Българи, Румъния и Турция и са проучени повече от 50 ендемични района в трите страни с 24 693 доброволци. По време на ехографските прегледи всеки прегледан попълваше подробна анкетна карта, като тези данни ще ни позволят да определяме бъдещи рискове от заразяване.
– Репектираща цифра!
– Да! В България, в областите Благоевград, Бургас, Кърджали и Шумен, бяха обхванати 8602 души. Бяха открити 49 болни с абдоминална кистна ехинококоза, от които 23 бяха ново диагностицирани. За жалост имаше открити и болни деца под 10 години.
– Резултатите?
– Основния и най-важен практически резултат е откриването на нови болни във всяка от страните. Другото практическо приложение на проекта е създаване на общоевропейски, и респективно национален за всяка от страните, регистър на болните с ехинококоза. Това ще е една модерна електронна база данни, която постепенно да замени остарелите методи за диспансеризация и да имаме поглед върху състоянието и динамиката на всеки болен по време на лечението и след това.
Резултатите до момента са публикувани в повече от 40 статии, а обобщената публикация е представена в престижното списание LANCET ID. Това е първата оригинална публикация, свързана с ехинококозата, намерила място в този журнал.
В посочения линк могат да се видят някои подробности за проекта и резюмето на публикацията в LANCET ID.
http://www.heracles-fp7.eu/heracles_survey.html
4 Отговори
[…] от страните в ЕС.“ Това заяви за LexMedica News д-р Валери Велев, главен асистент в Катедрата по инфекциозни болести и […]
[…] от страните в ЕС.“ Това сподели пред LexMedica News д-р Валери Велев, главен асистент в Катедрата по инфекциозни болести и […]
[…] от страните в ЕС.“ Това заяви за LexMedica News д-р Валери Велев, главен асистент в Катедрата по инфекциозни болести и […]
[…] […]